توضیح دولت درباره توزیع مواد مخدر، تغییر واحد پول و تخلفات دولت دهم

خبرگزاری ایلنا: سخنگوی دولت در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره طرح توزیع مواد مخدر از سوی دولت، تغییر واحد پول ایران، تعیین وزاری کابینه دولت جدید، نرخ رشد اقتصادی و…. توضیحاتی ارائه کرد. محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه با اشاره به رشد اقتصادی...

خبرگزاری ایلنا: سخنگوی دولت در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره طرح توزیع مواد مخدر از سوی دولت، تغییر واحد پول ایران، تعیین وزاری کابینه دولت جدید، نرخ رشد اقتصادی و…. توضیحاتی ارائه کرد.
محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه با اشاره به رشد اقتصادی کشور گفت: رشد اقتصادی سال ۹۵ از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار اعلام شد که البته اندکی اختلاف آن هم به دلیل سال پایه وجود دارد که مرکز آمار سال پایه را بر اساس بانک مرکزی قرار داد.

او با بیان اینکه بر پایه سال ۱۳۹۰، رشد اقتصادی در سال ۹۵ با نفت ۱۱. ۱ درصد که بدون نفت ۶. ۴ است، اظهار داشت: نرخ تورم سالانه در تیرماه ۷. ۶ و در خرداد ۷. ۴ درصد بوده و نرخ تورم نقطه به نقطه در تیر ۸. ۹ و در خرداد ۹. ۴ درصد محاسبه شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره رشد کشاورزی و صعنت تصریح کرد: رشد اقتصادی ۹ درصد و کشاورزی ۸. ۱ است. همچنین ساختمان نیز منفی ۱۱. ۳ و خدمات هم ۵. ۹ درصد است.

نوبخت در رابطه با آخرین آمار تورم در کشور نیز خاطرنشان کرد: نرخ تورم سالانه در تیرماه ۷. ۶ بوده که نسبت به ماه خرداد که نرخ تورم ۷. ۴ درصد بوده، اندکی رشد داشته است و نرخ تورم نقطه به نقطه نیز از ۹. ۴ در خرداد ماه به ۸. ۹ درصد رسیده است.

او با بیان اینکه نرخ تورم هفت درصد است و همچنان یک رقمی باقی مانده ابراز داشت: برای اینکه از رکود خارج شویم، باید در کار خود استمرار بیشتری داشته باشیم. خاطرتان هست از سال ۹۰ به بعد رشد اقتصادی ما منفی شد. ما به دنبال رشد اقتصادی ۸ درصدی هستیم و همچنین در تلاش ایجاد ۹۵۰ هزار شغل در سال هستیم.

سخنگوی دولت به آخرین وضعیت اشاره کرد و گفت: تا تاریخ ۲ مرداد ۷ هزار و ۲۵۰ تن گندم به ارزش ۹ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان خریداری شد که ۷ هزار و ۷۳۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

او خاطر نشان کرد: نانی که به مردم عرضه می‌شود نصف قیمت خرید گندم است اما این می‌ارزد که امنیت غذایی و شغلی گندم کاران حفظ شود.

او یاد آور شد: عده‌ای می‌گویند واردات گندم که ارزان‌تر است چرا وارد می‌کنید، پاسخ من این است ما در راستای اقتصاد مقاومتی گام برداشته‌ایم و برای ما امنیت غذایی و شغلی مهم است.

نوبخت گفت: برخی از دوستان یک چیزی می‌پرانند و می‌گویند که این‌ها بودجه جاری است. بودجه جاری ما قدرت دفاعی است که توان مذاکره ما را بالا برد اگر می‌گویند باید از این جاری‌ها را کم کنیم خیر چنین کاری نمی‌کنیم.

۵۲ هزار و ۳۱۳ تاکسی فرسوده جایگزین شده است

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره جایگزنی تاکسی‌های فرسوده اظهار داشت: ۵۲ هزار و ۳۱۳ تاکسی فرسوده جایگزین شده است.

او در ادامه تاکید کرد: دولت یازدهم و دوازدهم از دو طریق در تلاش می‌کند که اقتصاد را بهبود بخشد نخست اعطای تسهیلات به بنگاهای کوچک و سپس تخصیص اعتبارات به طرح‌های عمرانی.

نوبخت با بیان اینکه هرچه به سمت انتخابات نزدیک شدیم ضرب آهنگ حملات بیشتر شد اما مردم انتخاب خود را کردند، گفت: آقای روحانی بر سر عهد خود با مردم هستند.

در مورد نقض برجام قطعا ورود خواهیم کرد

او درباره رای گیری در مورد تصمیم‌گیری برای تحریم‌های جدید عنوان کرد: در مورد هر نوع نقض برجام قطعا ورود خواهیم کرد. در داخل گروهی پیگیر هستند و رصد می‌کنند.

نوبخت در ادامه افزود: در روزهای گذشته کشورهای ۱+۵ روند برجام را بررسی کردند و شک نداشته باشید اگر نقض برجام صورت بگیرد اقدام خواهیم کرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: اینکه ایالات متحده در احکام صادره از سوی قوه قضائیه دخالت کند نمی‌پذیریم و اجازه نمی‌دهیم که این کار‌ها به سرانجام برسد.

مردم با تومان زندگی می‌کنند

او درباره افزایش مصرف بنزین گفت: طبیعی است وقتی تعداد خودرو‌ها بیشتر شود، مصرف هم افزایش پیدا می‌کند. در ارتباط با کارت سوخت هم باید گفت بله اگر همراه با سهیمه باشد مصرف کاهش پیدا می‌کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره تغییر ریال به تومان عنوان کرد: قانون پولی و بانکی ما دارای چندین قانون است که به روزرسانی شد که مجلس هم خواهان این امر بود.

او ادامه داد: ما مسائل را مطرح می‌کنیم مردم ببینند که نمایندگان آن‌ها بهتر تصمیم می‌گیرد یا دولت؟ بله پول رسمی ما ریال است اما آیا مردم با ریال سر و کار دارند یا تومان؟

اسکناس‌ها تغییر نمی‌کند

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: مردم با تومان زندگی می‌کنند برخی می‌گویند این امر تورم‌زا است، خیر نیست. برخی می‌گویند اسکناس‌ها تغییر می‌کند باید بگویم نه چنین نیست.

او تاکید کرد: قرار نیست ۳ هزار میلیارد تومان هزینه کنیم و اسکناسی را از گردانه خارج کنیم. عده‌ای می‌گویند ما رد می‌کنیم، خب رد کنید وضع مردم همین است که می‌بینید.

نوبخت در ادامه بیان کرد: آیا واقعا مشکل ما تبدیل ریال به تومان است؟ این فقط قسمتی از مشکلات پولی و بانکی ماست که باید اصلاح شود.

هرگاه مساله توزیع مواد مخدر از سوی دولت جدی شد، اظهارنظر می‌کنیم

او درباره توزیع مواد مخدر از سوی دولت گفت: این را باید از مجلس سوال کنید که هرچند خودشان هم گفتند چنین چیزی نیست، اجازه بدهید هر وقت این مساله جدی شد نظرات دولت را بگوییم.

او درباره افزایش قیمت بنزین و یا سهمیه بندی آن اظهار داشت: در ارتباط با محدود کردن مصرف بنزین هیچ طرحی دولت ندارد.

سخنگوی دولت درباره هدفمندی یارانه‌ها عنوان کرد: در سازمان برنامه و بودجه در حال تدوین آئین نامه هستیم که به موقع اطلاع رسانی خواهیم کرد.

برای حضور اقلیت‌ها در کابینه هیچ محدودیتی وجود ندارد

او درباره صدور ویزا از سوی دولت عربستان برای کادر کنسول‌گری گفت: اطلاعات من در حد وزارت امور خارجه است. ویزای مردم در حال صدور و ما کادر قطعا برای بررسی امور در ایام حج خواهیم داشت.

نوبخت درباره نامه سیدحسن خمینی درباره دانشگاه آزاد عنوان کرد: درباره این موضوع اطلاعاتی ندارم.

او درباره حفظ وحدت بین قوا هم اظهار داشت: روسای قوا جلساتی برگزار می‌کنند و نظرات خود را بیان می‌کنند. در ماه‌های گذشته هم رئیس‌جمهور مهمان روسای قوای دیگر بودند و هم روسای قوا مهمان رئیس جمهور بودند.

نوبخت ادامه داد: در جلسه شورای امنیت ملی که شنبه برگزار شد همه بودند این عزیزان برادرهای دینی هستند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره حضور اقلیت‌ها در کابینه گفت: هیچ محدودیتی در این رابطه وجود ندارد و افراد بر اساس شایستگی مانند گذشته انتخاب می‌شوند. ما تفکیکی در این موارد نداریم.

ظرف یک ماه آینده تکلیف کابینه مشخص می‌شود

نوبخت تاکید کرد: ظرف یک ماه آینده تکلیف کابینه مشخص می‌شود.

او درباره تبدیل سازمان برنامه و بودجه به وزارت خانه عنوان کرد: مجلسی‌ها اصرار دارند که هر سازمان یک وزارت خانه داشته باشد اما چنین چیزی امکان پذیر نیست.

اسناد تخلف وزرای دولت دهم در فروش نفت در اختیار قوه قضاییه قرار گرفته است

نوبخت در واکنش به اهانت دانستن منشور حقوق شهروندی از سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: رئیس جمهور مجری قانون اساسی است و در قانون اساسی هم بر حقوق شهروندی تاکید شده و در اجرای این منشور با قوه قضائیه هم همکاری خواهیم داشت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص اسناد تخلف وزرای دولت دهم در فروش نفت عنوان کرد: این اسناد در اختیار قوه قضائیه قرار گرفته است و در جریان رسیدگی به پرونده متهمان نفتی اظهاراتی بیان می‌شود که باید صبر کنیم تاییدیه قوه قضائیه را ببینیم بعد اطلاع رسانی انجام دهیم.

دولت حق ندارد جایی که منافع مردم در خطر است سکوت کند

او خاطر نشان کرد: دولت برای افشای حقایق نزد مردم اسنادی را منتشر خواهد کرد اما باید تا قبل از قطعیت حکم در محاکم قضایی صبر کرد.

نوبخت تاکید کرد: دولت حق ندارد جایی که منافع مردم در خطر است سکوت کند ما مدارک را ارائه خواهیم کرد اما به قوه قضائیه که قطعا نتایج را رسانه‌ای خواهیم کرد.
رئیس‌جمهور نظرات می‌شنوند

نوبخت در واکنش به افزایش حفر چاهای غیرقانونی گفت: وزارت نیرو باید با این‌گونه موارد برخورد کند اما باید یادآوری کنم ملاک منافع مردم است و اگر حقی ضایع شده باید واکنش داد.

او در خصوص چینش کابینه و انتقاد از حضور رحمانی فضلی در وزارت کشور گفت: باید تا چینش نهایی صبر کرد، هر کسی اظهار نظر می‌کند آقای رئیس‌جمهور نظرات می‌شنوند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه دربار و تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه‌ها عنوان کرد: مجلس می‌تواند گزارشی را که مشخص است، دریافت کند. خیلی مساله پیچیده‌ای نیست اما چون مجلس تصویب کرده باید انجام شود.

او افزود: ما باید منابع و مخارج را مشخص کنیم.

بانک‌ها نگران نباشند طرح هدفمندی یارانه‌ها ادامه دارد

سخنگوی دولت درباره دادن وام با ضمانت یارانه نقدی و نگرانی بانک‌ها در صورت قطع یارانه گفت: بانک‌ها نگران نباشند این طرح ادامه دارد.

او درباره تیم اقتصادی دولت بیان کرد: باید گفت چه زمانی ماموریت به آن محول شده است، آن‌ها در یک تورم بالا و رکود شدید اقتصاد را تحویل گرفتند.

او یادآور شد: تحریم وجود داشت و قیمت نفت کاهش یافته بود، از منتقدان می‌پرسم چه کسی مشکلات و تورم را کاهش داد؟ کشورهای همسایه خیر وزیر اقتصاد و تیم اقتصادی دولت با راهنمایی رئیس جمهور، چرا می‌گویم قوی و یا ضعیف هستند انصاف داشته باشید.

او خطاب به منتقدان تیم اقتصادی دولت گفت: شما چه پیشنهادی دارید؟ هم نامه سرگشاده دادند و هم نامه نا‌نوشته اگر کسی را سراغ دارید که بهتر عمل می‌کند معرفی کنید، آقای رئیس جمهور خود می‌دانند که چه کسی می‌تواند.

نوبخت خاطر نشان کرد: ما قصد داریم که وابستگی به نفت را کاهش دهیم. این ضعف تیم اقتصادی نیست که قیمت نفت کاهش پیدا می‌کند، تیم سیاسی به کمک تیم اقتصادی آمد و با برداشتن تحریم‌ها تولید ما به ۳ میلیون بشکه رسید.

برای خدمت به مردم تمامی نهاد‌ها باید با یکدیگر همکاری کنند

او تاکید کرد: از تیم اقتصادی جدید می‌خواهیم از دانشمندانی که نظرات خود را بیان می‌کنند دعوت به عمل بیاورند.

سخنگوی دولت درباره دیدار رئیس جمهور با فرماندهان سپاه ابراز داشت: از نفس جلسه بی‌خبرم اما می‌دانم که مباحث خوبی مطرح شده است. برای خدمت به مردم نه تنها قوا بلکه تمامی نهاد‌ها باید با یکدیگر همکاری کنند.

نوبخت درباره هیات هفت نفره برای رصد قراردادهای نفتی بیان کرد: دو جلسه تاکنون تشکیل شده است. دوستان در قوه قضائیه علاقمند هستند که این جلسات یک جلسه دیگر ادامه پیدا کند. ما تاکنون هر چه خواسته‌اند انجام داده‌ایم که دیگر حرفی نباشد، نباید این گونه همدیگر را زمین‌گیر کنیم.

دیدگاه ها (۰)

دیدگاه شماSorry. No data so far.

تازه ترین اخبار