متن توافق ایران و ۱+۵ به کنگره آمریکا رفت

عصر ایران: وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد متن توافق را به کنگره این کشور ارائه کرده است. با این اقدام، کنگره آمریکا ۶۰ روز برای بررسی توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ مهلت خواهد داشت. براساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، مهلت ۶۰ روزه از امروز دوشنبه ۲۰ ژوئیه...

عصر ایران: وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد متن توافق را به کنگره این کشور ارائه کرده است.

با این اقدام، کنگره آمریکا ۶۰ روز برای بررسی توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ مهلت خواهد داشت.

براساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، مهلت ۶۰ روزه از امروز دوشنبه ۲۰ ژوئیه (جولای) آغاز خواهد شد.

قبل از این باراک اوباما رئیس ایالات متحده آمریکا تهدید کرده بود در صورت رای منفی کنگره به توافق هسته ای، آن را وتو خواهد کرد.

اکثریت کنگره در اختیار جمهوری خواهان است. جمهوری خواهان برای عبور از وتوی اوباما مجبور هستند بیش از دو سوم به متن توافق رای منفی بدهند که بعید است این اتفاق روی بدهد.

جان کری: ایران و آمریکا همچنان دشمن هم هستند

جان کری وزیر خارجه امریکا گفت که توافق با ایران براساس هشدار، احتیاط و نظارت و نه برپایه اعتماد ساخته شده است. این توافق عدم دستیابی ایران به بمب اتمی را تضمین می کند.

کری در مصاحبه با شبکه سی بی اس آمریکا و در تلاش برای اقناع مخالفان توافق هسته ای ادعا کرد: تهران همچنان از تروریسم حمایت می کند و مذاکرات آمریکا با ایران با هدف جلوگیری از دست یابی تهران به بمب اتمی بود.

وی تاکید کرد: ایران و امریکا  به رغم دست یابی به توافق هسته ای هم پیمان نخواهند شد. ایران در گذشته دشمن آمریکا بوده. ما هم اکنون رقیب هستیم و هم پیمان یا دوست نیستیم.

او این سخنان را در واکنش به سخنان اخیر آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران مطرح کرد.

کری به کنگره درباره کشتن امکان منع تهران از دست یابی به سلاح هسته ای هم هشدار داد و گفت: کنگره نباید علیه توافق رای بدهد. در غیراین صورت ایرانی ها دوباره به غنی سازی اورانیوم بازمی گردند واحتمال زیادی درباره بروز جنگ وجود دارد. در این وضعیت آمریکا خود را در صحنه جهانی منزوی خواهد دید و هم پیمانان ما را در زمینه انجام تحریم ها، ترک خواهند کرد.

وی با این حال امکان استفاده آمریکا از این توافق برای بهبود روابط با ایران را رد نکرد.

جان کری ادامه داد: می خواهیم کنگره با دقت به ما گوش بدهد. این توافق پایدار خواهد ماند زیرا زمینه را برای بازرسی های بی سابقه از ایران و اعمال محدودیت های بی سابقه بر برنامه هسته ای ایران فراهم می کند.

وزیر خارجه ایالات متحده توضیح داد: تهدید واقعی برای خاورمیانه عدم دستیابی به این توافق بود. در صورتی که کنگره این توافق را تایید نکند نه بازرسی خواهیم داشت و نه تحریم و نه می توانیم مذاکره کنیم.

دیدگاه ها (۰)

دیدگاه شماSorry. No data so far.

تازه ترین اخبار