پایگاه اطلاع رسانی
تاریخ انتشار : ۲۹ تیر ۹۶        ساعت : ۱۱:۳۰

کد مطلب : 26436

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26436

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

کویت دفتر رایزنی فرهنگی ایران را بست

خبرگزاری مهر: دولت کویت ضمن بستن دفتر رایزن فرهنگی ایران در این کشور، تعداد دیپلمات‌های ایرانی در کشور خود را کاهش داد.

طبق اعلام رسانه های عربی، دولت کویت این اقدام را به بهانه پرونده «گروهک العبدلی» انجام داده است؛ پرونده‌ای که کویت در آن ایران را به ارتباط با عناصر این گروهک متهم می‌کند.

 

مدیر
تاریخ انتشار : ۲۹ تیر ۹۶        ساعت : ۱۱:۲۹

کد مطلب : 26435

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26435

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

واکنش‌ کرملین و کاخ سفید به خبر دیدار سِری

خبرگزاری تسنیم: “دمیتری پسکوف” سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که “ولادیمیر پوتین” و “دونالد ترامپ” روسای جمهوری روسیه و آمریکا در «در حاشیه» دو روز برگزاری نشست سران گروه «جی-۲۰» در هامبورگ آلمان با یکدیگر برخورد داشتند و هیچ «دیدار محرمانه‌ای» بین آنها صورت نگرفته است و کسانی که چنین ادعایی می کنند، کاملا پوچ و بی اساس است.

سخنگوی کاخ کرملین در یک گفتگوی تلویزیونی افزود: «رهبران دو کشور در جریان ناهار، با یکدیگر صحبت و تبادل نظر کرده اند و این مسئله را نباید دیدار جداگانه ای نامید.»

پیش از این رسانه های گروهی آمریکایی از دیدار «سری» دیگری بین پوتین و ترامپ در جریان نشست هامبورگ خبر داده بودند که حدود یک ساعت هم بطول انجامیده است.

پسکوف توضیح داد: «مسلما استفاده از واژه «سری یا محرمانه» برای این دیدار کاملا غیرمنطقی و پوچ بوده و جای تعجب دارد، برای اینکه دیدار رهبران روسیه و آمریکا کاملا رسمی و با هماهنگی قبلی مقامات دیپلماتیک دو کشور انجام گرفت و سپس آنها در حاشیه نشست دو روزه در هامبورگ بارها با یکدیگر تبادل نظراتی داشته، صحبتهایی ردو بدل کرده و با یکدیگر برخورد داشته اند. ولی هیچ دیدار سری یا گفتگوهای محرمانه ای بین آنها نبوده است.»

این مقام کرملین افزود: «ضمن اینکه ولادیمیر پوتین و ترامپ امکان آن را نیز داشته اند تا در سر میز ناهار هم به صحبتهایی که در دیدار رسمی خود داشتند ادامه داده و در چارچوب همان موضوعات به تبادل نظر بپردازند و باز هم باید تکرار کنم که این مسئله اصلا یک دیدار جداگانه محسوب نمی شود که بسیاری در آمریکا سعی دارند این چنین وانمود کنند.»

“سارا ساندرز” سخنگوی کاخ سفید هم در کنفرانس خبری خود اعلام کرد که گفتگوهای روسای جمهوری آمریکا و روسیه بر سر میز شام رسمی در هامبورگ که رسانه های گروهی آن را «دیدار سری» رهبران دو کشور نامیده اند، ادامه تمایلات ضدروسی است که در ایالات متحده جریان دارد.

وی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران که «چرا شما تاکنون از دیدار سری ترامپ با پوتین سخنی به میان نیاوردید؟» گفت: «این بسیار احمقانه بود که ما اعلام کنیم که رهبران دو کشور بر سر میز شام رسمی که از سوی “آنگلا مرکل” تدارک دیده شده و بیش از ۴۰ میهمان خارجی حاضر در نشست سران گروه جی-۲۰ حضور دارند، با یکدیگر صحبت کردند.»

ساندرز یادآور شد: «تلاش برای «محرمانه جلوه دادن» چنین دیداری، بسیار مسخره است. رهبران دو کشور صحبتهای کوتاهی داشته اند که من نمی توانم از جزییات آن صحبت کنم. باز هم تکرار می کنم، رئیس جمهوری بر سر میز شام با بسیاری از رهبران کشورهای دیگر گفتگو کرده است. به نظر من، اصلا محترمانه نخواهد بود که در چنین شرایطی هیچ صحبتی رد و بدل نشود.»

مدیر
تاریخ انتشار : ۲۹ تیر ۹۶        ساعت : ۱۱:۲۳

کد مطلب : 26431

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26431

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

آشنا به صدا و سیما: رسما عذرخواهی کنید

خبرگزاری ایسنا: مشاور رسانه ای رئیس جمهور با انتشار پستی در صفحه شخصی اش در اینستاگرام به اشتباه صدا و سیما در مورد محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان اشاره کرد و خواستار عذرخواهی رسمی رسانه ملی شد.

حسام الدین آشنا نوشت: «امیدوارم قصدی در کار نبوده باشد و دوستان سریعا و رسما عذر خواهی کنند و به فرد خاطی هم تذکر جدی داده شود.جدی داده  شود.».

زیرنویس بخش خبری شبکه اول صدا و سیما هنگام پخش تصویر ظریف از تلویزیون وی را وزیر امور خارجه آمریکا معرفی کرد!

آشنا به صدا و سیما: رسما عذرخواهی کنید
مدیر
تاریخ انتشار : ۲۹ تیر ۹۶        ساعت : ۱۱:۲۱

کد مطلب : 26430

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26430

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

ابراز ناراحتی خانواده مریم میرزاخانی از یک شایعه

تابناک: در روزهای گذشته، برخی رسانه ها، موضوع احتمال ترور بیولوژیک «مریم میرزاخانی» را مطرح کردند و در این باره به انتشار اطلاعاتی پرداختند که جز ناراحت کردن خانواده مرحومه میرزاخانی و ارائه اطلاعاتی نادرست به جامعه حاصل دیگری نداشت؛ موضوعی که برادر این مرحومه آن را تکذیب و تصریح کرد: طرح این مباحث نادرست ما را به عنوان خانواده ایشان به شدت ناراحت کرده و به دردسر انداخته است.

یکی از رسانه های خبری در این باره با نگارش خبری با تیتر «ترور بیولوژیکی مریم میرزاخانی صحت دارد؟»، مفصل به این موضوع پرداخت و با گفت و گو با منبعی که شاید تحت هیچ شرایطی از اصل ماجرا و حواشی آن خبر نداشت به تقویت این گمانه کمک کرد.

در مطالبی که در رسانه ها و شبکه های مجازی در این باره نوشته شد، موضوع علاقه «مریم میرزاخانی» به بازگشت به کشور طرح شد و با تکیه بر همین نکته، استدلال شد، افرادی در کشور آمریکا با آگاهی از نیت وی برای بازگشت به ایران او را ترور بیولوژیک کردند.

نکته دیگری که در این باره به آن اشاره شد، این بود که سرانجام در کشور آمریکا به عنوان محل زندگی این نابغه ایرانی کیفیت زندگی و امکانات بهداشتی بالاست و لذا نباید فردی با ابتلا به بیماری سرطان در سنی که «میرزاخانی» داشت، فوت کند.

«مهندس علی میرزاخانی»، برادر دوم مرحوم مریم میرزاخانی درباره شایعاتی که پیرامون ترور بیولوژیک این نابغه ایرانی مطرح می شود، به «تابناک» گفت: این موضوع از پایه دروغ و نادرست است و اصلاً چنین بحثی در رابطه با خواهر من وجود نداشت.

علی میرزاخانی ادامه داد: متأسفانه برخی رسانه با طرح کردن و دامن زدن به موضوع ترور بیولوژیک خواهرم، برای خانواده ما، اقوام و دوستان آن مرحوم ناراحتی و نگرانی هایی را ایجاد کردند و در این مدت کار ما این شده است که در تماس های مختلفی که به ما می شود، این موضوع را تکذیب کنیم.

برادر مریم میرزاخانی، درباره این گمانه که برخی می گویند، در کشور آمریکا وضعیت بهداشت و درمان بسیار پیشرفته است و اصلا منطقی نیست، فردی در سنین جوانی به خاطر بیماری سرطان فوت کند، افزود: اینکه ایشان در یک کشور پیشرفته زندگی می کردند، اصلاً ارتباطی به طول  عمرشان ندارد و ما به عنوان خانواده ایشان از نزدیک شاهد تلاش پزشکان برای مداوا و پیگیری فرایند درمانش بودیم.

میرزاخانی در رابطه با این پرسش که برخی می گویند، خواهر شما قصد بازگشت به ایران را داشت و این موضوع با مخالفت هایی در کشور آمریکا همراه شد، افزود: خواهرم به رغم علاقه وافری که به وطنش داشت، اساساً برنامه ای برای بازگشت به ایران نداشت و این گمانه کاملاً نادرست است.

وی تأکید کرد: خواهرم در هیچ مرحله ای از زندگی اش وارد امور سیاسی نشد و چه در ایران و چه در آمریکا بارها از جانب دولت های مختلف از مریم دعوت شده بود ولی ایشان به دلیل علمی نبودن موضوع، این گونه دعوت ها را رد می کرد.

برادر کوچکتر مرحوم میرزاخانی ادامه داد: موارد تحقیقات علمی خواهرم که در رشته ریاضی انجام شد؛ به گونه ای است که تأثیر آنها چندین سال دیگر دیده خواهد شد و در آینده حقایق بیشتری از نتایج تحقیق های وی منتشر می شود.

وی در پایان با تأکید بر اینکه اعضای خانواده من اصلاً علاقه نداریم درگیر مسائل حاشیه ای و رسانه ای شویم، از مردم و رسانه ها خواست، از انتشار اخبار کذب و ناصحیح در مورد مرحوم میرزاخانی ـ که باعث ناراحتی خانواده و دوستان این مرحوم می شود ـ خودداری کنند.

مدیر
تاریخ انتشار : ۲۹ تیر ۹۶        ساعت : ۱۱:۱۹

کد مطلب : 26423

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26423

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

یک هفته و چند چهره؛ غمِ آتنا، فقدان مریم و اصول تتلو

برترین ها – ایمان عبدلی:
مریم میرزاخانی یا (نخبه هفته)
این همه واکنش به مرگ یک نخبه طبیعی است؟

فوت نابغه‌ی ریاضیدان ایرانی واکنش های زیادی داشت. به هر حال تا حدی هم طبیعی بود، مگر چند تا «مریم میرزاخانی» داریم؟ در این سطح و شهرت؟ ما از این مرگ و از واکنش های مردمی به پرسش هایی می رسیم که شاید گره گشا باشد. چه شده که جامعه‌ی ایرانی در گذر سال ها نگاهش به نخبگان خارج نشین دچار تغییر شد و از نگاه افتخار آمیز به نگاه اندوه بار تغییر وضعیت داد؟ به عبارتی مگر همین مردم دهه ها پیش صرف حضور مریم میرزاخانی ها را در جایی مثل آمریکا یک افتخار قلمداد نمی کردند؟ حالا چه شده که این افتخار، حسرت شده؟

میرزاخانی نماد چنین تغییر نگاهی است و ما را با پرسش هایی مواجه می کند. او اگر ایرانی است چه کارکردی برای ما دارد؟ از افتخارش برای ما چه می ماسد؟ ما از شوق وطن دوستی جعلی سال های پیش که با آوارگی هموطنانش در آن سوی آب ها حظ می کرد، به حسرت نداشتن هایمان رسیده ایم. از آن حسرت به خودمان و سهم تقصیرمان از این وضعیت کژ رسیده ایم. با خودمان می گوییم سهم «من» چیست در این کژ وضعی؟

ما بیشتر مقصریم یا دولت ها؟

«سهم من» در این قضیه، همان مساله «روح عمومی» در یک اجتماع است. «روح عمومی» به ما می گوید اگر اشکالی هست و میرزاخانی در این جا و برای ما خیلی کارکردی ندارد گناهش گردن ما هم هست و فقط دولت مقصر نیست. در واقع مساله حفظ مغزها فقط این نیست که سخت افزار کار از سمت دولت ها فراهم شود. اتفاقا بعد اساسی تر کار درک اجتماعی و ظرفیت پذیرش فردی است که متفاوت و برتر از دیگران است.

مساله حفظ میرزاخانی صرفا با چهار تا تقدیر و سکه بهار آزادی ممکن نمی شود. نخبه به غیر از این ها سطح پذیرشی از اجتماع می طلبد که استعدادش را فعلا ندیده ایم. اصلا مگر همین ما نیستیم که به شاگرد زرنگ های کلاس القابی چون خود شیرین می دهیم؟ هر گونه تلاش و پشتکار را می توانیم به چاپلوسی تعبیر کنیم؟ تنبلی را ستایش می کنیم و اصولا زیر کار دررویی را جوری زرنگی می دانیم. این روح عمومی اجتماع ماست و خب دولت ها هم که از سیاره دیگر نیامده اند، در چنین بستری رفتار می کنند و نتیجه اش می شود نخبه کشی و فرار مغزها و…

مسائل عظیم و بغرنج اجتماعی که به بحران تبدیل می شود گاها از مسائلی به ظاهر خرد و مستتر در روح اجتماع سرچشمه می گیرند. دولت های ما چیزی به غیر ازبرآیند روح اجتماعی غالب بر مردم نیستند. مریم میرزاخانی فوت کرده ما ناراحتیم، یک نوع ناراحتی حسرت زده و احساس حقارت می کنیم که چرا این جا نبود، به دولت ها فحش می دهیم و عصبانی می شویم و خود میرزاخانی را خودخواه تلقی می کنیم. همه ی این پرسش هایی که به شکل واکنش های احساسی بروز می کند، حرف ها دارد. همه ی رفتارهای متناقض که در مقابل فوت او را باید جمع بندی کرد با کمی حوصله به پاسخ ها رسید. مرگ تکان دارد؟ مرگ یک نخبه بیشتر.

آتنا اصلانی یا (قربانی هفته)

بلایی که سر آتنا اصلانی آمد فجیع بود به واقع، البته که بعید نبود. این اتفاقات بارها افتاده و فیلم ها وکتاب ها ساخته اند و نوشته اند. از روز ازل بوده و احتمالا تا ابد هم ادامه خواهد داشت و منحصر به این جا و آن جا هم نیست. منتهی امروزه شرایط به گونه ای است که جامعه آمادگی بیشتری برای پذیرش اخبار محرک و غم انگیز دارد. مراد از این حرف ها کم کردن شدت قضیه نیست و خب واضح است که جانکاه و دردناک بوده. مقصودم این است که این مدل اتفاق ها همیشه و همه جا بوده و اولی و آخری هم نخواهد بود.

واضح هم هست که چنین وقایعی مثل هر پدیده اجتماعی دیگری تک علتی نیست. گاه با انسداد مواجهیم که تلمبار نیاز جنسی باعث چنین اتفاقی می شود، گاه غفلت است و گاه وسوسه های ذهنی است و … هزارو یک علت می تواند داشته باشد و تمام تحلیل هایی که چنین وقایعی را تفسیر به یک رای می کنند خطرناکند.

مراد از مفسران به رای همین هایی هستند که از آتنا به رد و تایید ۲۰۳۰ رسیدند، مثل تمام موارد مشابه که اتفاقی می افتد، بعد از دو یا سه روز مساله پیچ و تاب پیدا می کند. آن هایی که باید با یک کاور رسانه ای اصل قضیه را مخفی می کنند و جنس خودشان را به خورد ما می دهند .ما هم می پذیریم، چون که ما بیشتر بدوی و ابتدایی رفتار می کنیم و به اندازه کافی شهروند نشده ایم.

شهروند نشده ایم و به جای این که درگیر اصل ماجرا باشیم، درگیر ۲۰۳۰ می شویم و در سطح حرکت می کنیم. مثلا در همین قضیه «آتنا» سطحی رفتار کردن می شود همین هایی که سنگ می زنند به شیشه مغازه قاتل، از فردایش دوباره در تحلیل های سر کوچه ای از رابطه نامشروع یک دختر و پسر هم برنده و بازنده می سازند . پسرهای پیروز زرنگ و با ذکاوت تلقی می شوند، حتی در بحث های خودمانی تقدیر هم می شوند بابت چنین فتوحاتی! دخترها هم منکوب می شوند و القاب درشت و خاصی می گیرند. اگر هم اتفاق در حوالی خودشان باشد به اسم مبهم «آبرو» روزگار می گذرانند، فجایع را زیر فرش می کنند.

پس با چنین شرایطی برخی سیاست مدارهایمان هم حق دارند که هر بار ما را به یک کوچه فرعی  بفرستند. چرخش در روی همان پاشنه؛ ما همان قضاوت ها را خواهیم داشت آن ها هم همان گونه رفتار خواهند کرد.آیا آغوشی هست که آتنا های بعدی را از فاجعه محافظت کند؟


حمید رسایی یا (بحران هویت هفته)

جشن خبرگزاری اصولگرا سرو صدای زیادی به پا کرد و تصاویری که از همنشینی تتلو با ضرغامی رسایی و دیگران منتشر شد، انصافا بازخورد منفی زیادی داشت. علتش هم که مشخص است سبک زندگی و افرادی چون تتلو در دورترین فاصله از مدل فکری اصولگرایانی چون رسایی قرار دارد. به هر حال چند شکست انتخاباتی پی در پی باعث شده که اصولگرایان به صرافت تغییر بیفتند و همین شکست ها آن ها را نسبت به سبد رای کم جانی که دارند نگران کرده. حالا دریافته اند که باید طیف طرفدارانشان را متنوع تر کنند. این از مزایایی دموکراسی است که مردم می توانند با رای هایشان حرف ها را به گوش منصب داران برسانند. در واقع این شکست ها به گوش سران اصولگرا رسانده که نمی توانند با همین مدل فکری محدود و سنتی، پیروز کارزارهای رقابتی و انتخاباتی باشند.

تا این جای کارش هیچ ایرادی نیست. آن ها نیاز به تغییر را حس کرده اند، اما مساله اینجاست هر تغییری در هرسطحی نیاز به پیش زمینه هایی دارد که در ابتدا از لحاظ تئوریک خود مجریان آن تغییر را توجیه کند و بعد در مرتبه ی دوم آن ها را از لحاظ ذهنی مجهز به توانایی بسط و توسعه تئوری مورد کند. یعنی این که خط مشی و راه رسیدن به هدف با جزئیات روشن مشخص شود. این که افرادی مثل رسایی یا حتی ضرغامی و اصلا کل آن مجموعه خبرگزاری تصمیم گرفته اند دایره ی مخاطبان خود را گسترش دهند و در واقع جذاب باشند و جذب کنند در خودش دیگر پذیری و روامداری دارد که شایسته تقدیر است.

پس چرا تضاد ایجاد شده؟

مساله اینجاست که آن ها روا مداری را از دورترین فاصله ها شروع کرده اند. یعنی اگر این جریان به دنبال نماد سازی فرهنگی برای جلب اقشار بیشتری از جوانانی است که به سمت اصلاحات گرایش بیشتری دارند و اگر این طیف از اصولگرایان می خواهد به آزادی های فکری اجتماع جوانان بها دهد بهتر است با آدم هایی عرفی تر و میانه روتر شروع کند.

نوع رفتار اصولگرایان در جشن مورد نظر نشان از نوعی دستپاچگی داشت، مثل بچه ای که می داند کار اشتباهی کرده و نوعی سربه زیری از شرم دارد. مجریان چنین تزی وقتی خودشان توجیه نیستند چگونه می توانند دیگران را توجیه کنند؟ این واکنش های ضرغامی و رسایی هم پس از ملاقات با تتلو قابل پیش بینی بود. صرفِ بازی با واژه هایی مثل توبه و این ها… نمی تواند تناقض و تضاد بزرگ چنین ملاقات های را برای ذهن های بهت زده پر کند. تغییر منش و روش نیاز به زمینه سازی دارد و عمدتا به مرور و از میانه شروع می شود. پای فکری اصولگرایان، یک دفعه خیلی باز شده و این پای خیلی باز به انعطاف تعبیر نمی شود. خیلی هامان گمان می کنیم این شکلی از خود نمایی است. همین بی اعتمادی باعث می شود فکر کنیم شاید ۴ سال بعد تتلو دوباره ایادی استکبار شود و نه قربانی آن!


محمدرضا عارف یا (سهم و سهام هفته)

همه ی آن هایی که اخبار روز را با دقت بیشتری دنبال می کنند در این چند وقت اخیر متوجه اختلاف میان اصلاح طلبان شده اند. اختلافاتی که در دو سطح خودش را نشان داده؛ یکی مربوط به لیست پیروز اصلاحات در شورای شهر تهران مسائل مربوط به انتخاب شهردار است و سطح دیگری از اختلافات هم مربوط به چینش کابینه است. راس اختلافات هم میان عارف و شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با کارگزارانی ها در یک بخش و در بخش دیگری با اتحاد ملتی هاست.

اتحاد ملتی ها همان مشارکتی های سابق اند. به عبارتی افراطی ترین اصلاح طلب های در عرصه مانده، در اتحاد ملت جمع شده اند. افرادی نظیر: آذر منصوری، هادی خانیکی و مرتضی مبلغ. کارگزارانی هم که طیف تکنوکرات ها هستند که اطراف روحانی، نجفی و جهانگیری را دارند. آن ها فرزندان معنوی هاشمی رفسنجانی اند. یک شورای عالی هم داریم که از انتخابات ۹۲ به این ور ایجاد شد. ریاستش با عارف است و الهه کولایی و محمود صادقی و موسوی لاری از جمله افراد حاضر در آن هستند.

در مورد شورای شهر تهران، شورای عالی اصلاح طلبان به ریاست عارف معتقد است که نباید افرادی غیر اصلاح طلب وارد لیست شورا شوند. پس گزینه هاشمی را برای شهرداری منتفی می داند، چون با شهردار شدن هاشمی، چمران وارد لیست شورا می شوند. از آن طرف کارگزارانی ها به شدت روی گزینه هاشمی مومن بودند(طبق آخرین اخبار هاشمی از لیست خارج شده) و گزینه دومشان هم حسین مرعشی است. تکنوکرات ها وجود چمران را حفظ صدای اقلیت می دانند. عارف و دوستانش هم می گویند مردم به لیست اصلاحات رای داده اند که تمام افراد اصلاح طلب باشند نه که دیگرانی از جناح مقابل وارد لیست شوند.

البته در مورد شورای شهر اختلاف فقط همین نیست. در مورد هفت نفر از اعضای منتخب مردم تهران هم حرف و حدیث زیاد است. بخش قابل توجهی از طیف های اصلاح طلب معتقدند برخی ها گمنام بوده اند با سفارش و رانت در لیست جای گرفته اند و عارف و هوادارنش اعتقاد دارند، تخصص گرایی ملاک بوده نه نام و نشان. این از شورا. مساله مهم تر اما کابینه است. اختلافات در این سطح پیچیده تر و مبهم تر است. لابی ها در این زمینه گنگ تر است تنها با مشاهده رفتار رسانه های وابسته طیف های مختلف اصلاح طلب می شود گمان هایی زد که در شهر چه خبر است.

درمورد کابینه، خب عارف و دوستان می گویند دیگر نباید از اصولگرایانی که در دولت اول روحانی بوده اند ، استفاده کرد. وجود فردی مثل نجار در وزارت کشور، یکدستی کابینه را بهم می زند و روند اجرایی کردن خواسته های اصلاح طلبان را کند می کند. انصافا این جای کار را با یک استدلال درست وارد شده اند. عارف می گوید روحانی از شعارهای اصلاحات وام گرفته و اصلا اگر با این منش جلو نمی آمد، رای برنده را نداشت. که این در کمپین ها و فضاهای انتخاباتی واضح بود. اما نقطه مقابل کارگزارانی ها هستند که اعتقاد دارند روند اصلاحات به گونه ای نیست که چنین یکدستی را تحمل کند. آن ها نگران گارد نهادهای مقابل اصلاحات هستند و در واقع کابینه ای تمام اصلاح طلب را برای روحانی هزینه ساز می داند و اصلا دیدگاه آن ها بیشتر کارکرد گرایانه است و یک اصول گرای تقریبا موفق مثل واعظی را به یک اصلاح طلب ریسک دار ترجیح می دهند. یعنی آن ها هنوز جامه‌ی اعتدال را برای تثبیت این وضعیت مناسب تر می دانند. در بحث کابینه البته اتحاد ملتی ها در کنار عارف هستند آن ها کابینه ی اصلاح طلب را بیشتر می پسندند. این ها مرور جریانات این چند روز گذشته بود. البته به زبانی ساده خالی از تحلیل و تفسیر مثل همان کاری در مورد قرارداد توتال انجام دادیم.


حسین فریدون یا (بازداشت هفته)

در مورد پرونده هایی که اطلاعات زیادی از  آن نداریم تا زمانی که فضا مهیا نشود، نمی شود تحلیلی ارائه کرد. شاید تا هفته ی بعد فضا مهیاتر باشد و بشود مبسوط تر و دقیق تر نظر داد. مثل آتنا اصلانی که از هفته ی پیش به این هفته منتقل شد.

یک هفته و چند چهره؛ غمِ آتنا، فقدان مریم و اصول تتلو
مدیر
تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۹۶        ساعت : ۱۳:۳۴

کد مطلب : 26410

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26410

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

بانک ها نباید سود بالای ۱۵ درصد بدهند

خبرگزاری ایسنا: رئیس بانک مرکزی گفت:هیچ بانکی نباید مجاز باشد سود علی احساب را بیشتر از آنکه در شورای پول واعتبار تصویب شده بدهد ،نرخ مصوب شورای پول و اعتبار ۱۵٪ است.

ولی‌الله سیف در حاشیه جلسه امروز هیات دولت اظهار کرد: همانطور که اطلاع دارید یکی از اساسی‌ترین نکاتی که در مبحث اقتصاد مقاومتی باید به آن توجه شود پیش بینی اقدامات و عملیاتی است که می‌تواند منجر به ایجاد شوک در اقتصاد شود. بانک مرکزی وظیفه‌اش پایش اقتصاد است و پیش‌بینی پذیر شدن اقتصاد در کشور خوشبختانه تا به حال اقدامات خوبی انجام شده که دستاوردهای خوبی داشته‌ایم.

وی ادامه داد: یکی از این دستاوردها در رابطه با بازار غیر متشکل پولی و موسسه‌های غیر مجاز است که خوشبختانه چند مورد بیشتر نمانده است و فکر می‌کنم سال ۹۶ کلا موضوع موسسات مالی غیر مجاز حل شود و اقتصاد کشور بتواند تحت عنوان یک بازار تحت کنترل و نظارت بانک مرکزی فعالیت کند و این موضوع آثار مثبت خیلی زیادی خواهد داشت.

رئیس بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بحث اصلی تخصیص منابع محدود به فعالیت‌های مثبت است. در بازار غیر متشکل کارهایی می‌شود که مخرب اقتصاد است و دستاوردهای اقتصاد را هم با تلاطم مواجه می‌کند.

وی همچنین در رابطه با موضوع بخشودگی جریمه دیر کرد نیز تصریح کرد: رقمی که در بودجه پیش بینی شده بود به تدریج تخصیص می‌یابد تا آنجا که اطلاع دارم تا ۴۰ میلیون تومان پایین آمده است. اولین رقم‌ها ۱۰ میلیون بود. یکی از اقداماتی که انجام شد در جهت طولانی شدن صف قرض الحسنه ازدواج بود.

سیف گفت:بانک مرکزی از بانک‌ها دعوت و از آن‌ها خواست که اقدام ویژه‌ای کنند تا صف قرض‌الحسنه ازدواج تمام یا کم شود.

وی در ادامه در ارتباط با منابع بودجه واحدهای تولیدی گفت: منابع آن تخصیص داده شده و به تدریج بر اساس مکانیزم و تجربه مثبت سال گذشته توسط بانک‌ها و کارگروهای استانی بررسی می‌شود.
رئیس بانک مرکزی افزود: نباید مطلق بگوییم که باید سخت گیری را کنار بگذاریم. از وظایف بانک این است که منابع محدود را به فعالیت‌هایی اختصاص دهد که ارزش افزوده خلق کند. اکنون در بانک‌ها و کارگروه‌های استانی به این امر دقت می‌شود که تقاضا منطبق بر این اصول باشد و منابع در جایی صرف شود که قابل برگشت باشد و ارزش افزوده خلق کند.
وی یادآور شد: این اختیار به بانک‌ها داده شده که اگر بررسی کردند و ایرادی دیده و یا تردید کنند که ممکن است سرمایه گذاری برنگردد، می‌توانند پروژه را برگردانند و خودشان حضور پیدا کنند و توضیح دهند. اگر در مواردی اختلاف حادث شود بانک مرکزی ورود پیدا می‌کند تا موضوع را حل کند.
سیف با اشاره به نرخ سود سپرده‌ها گفت: تا کنون هیچ درصدی اعلام نشده است.
بحث‌هایی که داریم اجرای دقیق بانکداری بدون ربا است و در جلسات با مدیر بانک‌ها این مطلب بیان شد. بانکداری بدون ربا مکانیزمش بر این اساس است که سپرده‌ها به وکالت به بانک سپرده می‌شود تا در فعالیت اقتصادی بکار بگیرند.
وی در ادامه این گفت و گو خاطرنشان کرد: در حقیقت سود قابل تخصیص به سپرده گذار از انتهای دوره مالی مشخص می‌شود. در گذشته تصمیم گرفته شد بخشی از سود را علی الحساب بدهند. این سودهایی که اعلام می‌شود علی الحساب است. منتها در بازار رقابتی این علی الحساب‌ها به تدریج افزایش پیدا کرد.

سیف سپس افزود: در سه سال گذشته شرایط به نحوی شده است که علی الحساب پرداختی از حق سپرده گذار بیشتر شده است. این آن اشکالی است بروز کرده است.

وی با بیان اینکه هیچ بانکی نباید مجاز باشد سود علی احساب را بیشتر از آنکه در شورای پول اعتبار تصویب شده بدهد گفت: نرخ مصوب شورای پول و اعتبار ۱۵٪ است. به این معنی نیست بخواهیم نرخ سود تعیین کنیم اگر سود بیشتر باشد پرداخت می‌شود، این مدل باعث انضباط می‌شود.

رئیس بانک مرکزی گفت: ما با هیات رییسه مجلس جلسات متعددی داشتیم و بحث مختلفی انجام شد. آنچه مسلم است بانک مرکزی باید براساس مقررات و ضوابط عمل کند. بانک مرکزی اطلاعیه می‌دهد که شرایط به مطلوب پیش می‌رود.

وی با بیان اینکه “عده‌ای در جریان پرداخت وجوهات موسسات مالی التهاب آفرینی کردند،گفت:ضوابط و مقررات می‌گوید تحت نظر مرجع قضایی باید موضوع حل شود و بانک مرکزی باید به این موضوع کمک کند. منتها متاسفانه التهاب کاذبی بوجود آمد ولی بر روی روند تاثیر گذار نیست و بانک مرکزی کارها را ادامه می‌دهد.

رییس بانک مرکزی در پایان گفت: ۹۰٪مانده حساب‌ها در تاریخ انحلال موسسه مالی اعتباری فرشتگان درحال پرداخت است. دارایی جدید شناسایی شد این‌ها به بنیه مالی اضافه می‌شود. پس دادن اصل اولویت اول است در مراحل بعد سود سپرده پرداخت می‌شود. در مرحله سوم تا ریال آخر تعهدات موسسات پرداخت می‌شود. موسس این تعاونی در زندان است کار دقیق انجام می‌شود.

مدیر
تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۹۶        ساعت : ۱۳:۳۴

کد مطلب : 26411

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26411

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

پایانی بر شایعه اختلاف روحانی و جهانگیری

خبرآنلاین:  علیرغم اینکه از روز گذشته شایعاتی مبینی بر وجود اختلافات بین معاون اول با رییس جمهور مطرح شده بود و برخی خبر از استعفای جهانگیری می دادند اما تصویر زیر از جلسه امروز هیئت دولت، فضای همکاری و همدلی جهانگیری و روحانی را مانند گذشته به خوبی نشان می‌دهد.

پایانی بر شایعه اختلاف روحانی و جهانگیری
مدیر
تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۹۶        ساعت : ۱۳:۱۱

کد مطلب : 26406

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26406

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

دیدار بابک زنجانی با قاضی پرونده در زندان

خبرگزاری تسنیم: وکیل مدافع بابک زنجانی درباره خبر احضار موکلش به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب می‌گوید از احضار اطلاع ندارد اما بر حسب شنیده‌ها، قاضی مقیسه در محل زندان حضور یافته و با زنجانی ملاقات کرده است.

رسول کوهپایه‌زاده به درخواست بابک زنجانی برای مواجهه حضوری با مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد با توجه به متن کیفرخواست و دفاعیلات متهم ردیف دوم( مهدی شمس) که مکرر از بابک زنجانی یاد می‌کند، حضور موکل در دادگاه و اخذ توضیحات از وی می‌تواند به کشف حقیقت کمک کند.

سومین جلسه محاکمه متهمان ردیف دوم و سوم پرونده نفتی بود که قاضی مقیسه رییس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اخذ توضیحاتی جدید از بابک زنجانی درباره مهدی شمس و حمید فلاح هروی اشاره کرد و گفت: زنجانی در اظهارات خود گفته که “من از سال ۸۸ با شمس و فلاح رفیق شدم و به این نتیجه رسیدم که شمس می‌تواند به من در قضیه اقتصادی و نفت کمک کند. در جریان نفت، شمس را از انگلیس به مالزی دعوت کردم و فلاح هم حضور داشت. به‌همراه وکلای خارجی به مالزی رفتیم و هشتم آبان سال ۹۱ به شمس گفتم نفت در حال متروکه شدن است و شمس گفت من آماده‌ام انبار کنم و بفروشم. شمس گفت که می‌شود با انتقال نفت از مالزی به دبی، تا سه ماه دیگر کار را به تأخیر بیندازیم. من، شمس، فلاح و زیباحالت امضا کردیم و سپس به شارجه رفتیم ولی شرکت فال وضعیت خوبی نداشت اما شمس گفت وضعیت فال خوب است. شمس به من اعتماد داد و گفت «خیالت راحت باشد، وضعیت این شرکت خوب است. آنجا دفتر گرفتیم و نیرو استخدام کردیم و شمس نفت را آنجا به فروش رساند.”

روز گذشته هم قاضی مقیسه درباره احضار زنجانی به خبرنگاران گفت که زنجانی برای روشن شدن موضوع مورد ادعای متهمان احضار شد وگرنه مسئله خاصی نیست و حکم این فرد تأیید شده است. البته امیدواریم زنجانی در راستای پرداخت مبالغ همکاری کند و اموال بیت‌المال بازگردد. با این فرد هیچ کاری در رابطه با پرونده نداریم مگر ادعایی که افراد مطرح می‌کنند و مسئولان امر باید درباره این فرد تصمیم بگیرند.

بابک زنجانی متهم اصلی پرونده نفتی است که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاسنت قاضی صلواتی او را به اتهام افساد‌فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور به اعدام محکوم کرد و این حکم در دیوان عالی کشور تایید و به زنجانی ابلاغ شد.

زنجانی پس از تأیید حکم اعدام، با ارائه دادخواستی به دیوان عالی کشور، درخواست اعاده دادرسی کرده اما هنوز نتیجه این درخواست مشخص نشده است.

اخیراً نیز بنا به گفته وکیل مدافع زنجانی، قراردادی بین شرکت نفت و زنجانی منعقد شده تا شرکای خارجی وی، بدهی زنجانی را پرداخت کنند؛ البته پیش‌نویس این قرارداد به ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ارسال شده تا این ستاد نظر نهایی خود را اعلام کند.

بنا به گفته اصغر هندی مشاور وزیر نفت، اصل بدهی زنجانی به وزارت نفت، دو میلیارد و ۶۰ میلیون یورو است.

مدیر
تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۹۶        ساعت : ۱۳:۱۰

کد مطلب : 26404

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26404

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

وام ازدواج در کدام بانک‌ها پرداخت می‌شود؟!

خبرگزاری میزان: بنا بر توضیحات مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در طرح ضربتی پرداخت وام ازدواج به متقاضیان ١٠ بانک و یک صندوق قرض الحسنه حضور دارند که سهمیه‌ای بیش از ۵٠٠ هزار فقره را تقبل کرده‌اند.

درحالی که صف انتظار متقاضیان وام ازدواج به نیم میلیون نفر می‌رسد بانک مرکزی در نشستی از ضربتی شدن پرداخت وام ازدواج به زوج‌ها خبرداد.

این درحالی است که بانک مرکزی موظف شده بود اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را به‌نحوی مدیریت کند که تعداد جوانان در صف وام ازدواج در پایان هر ماه کمتر از ۵۰ هزار نفر باشد.

بنا بر توضیحات مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در طرح ضربتی پرداخت وام ازدواج به متقاضیان ١٠ بانک و یک صندوق قرض الحسنه حضور دارند که سهمیه‌ای بیش از ۵٠٠ هزار فقره را تقبل کرده‌اند.

در این میان بانک‌های ملی، صادرات، تجارت، ملت، سپه، رفاه، کشاورزی، مسکن، توسعه تعاون، قرض الحسنه مهر ایران و صندوق قرض الحسنه پارسیان مجموع بانک‌هایی هستند که برای این طرح با بانک مرکزی به توافق رسیده‌اند.

با این تفاسیر باید دید طرح ضربتی پرداخت وام ازدواج تا چه حد صف نیم میلیونی برای درخواست کنندگان وام ازدواج را کوتاه می‌کند و متقاضیان در صف انتظار به ۱۰ میلیون تومان خود می‌رسند.

مدیر
تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۹۶        ساعت : ۱۳:۰۶

کد مطلب : 26403

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26403

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

اعراب خواسته های خود از قطر را تقلیل دادند

خبرگزاری مهر: نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال گزارش داده اند که دیپلمات های بلندپایه کشورهای عربستان، بحرین، امارات و مصر گفته اند که این کشورها دیگر اصراری برای برآورده شدن خواسته های ۱۳ گانه خود از سوی قطر جهت عادی سازی روابط با دوحه ندارند.

به نوشته این رسانه های آمریکایی، گویا این ۴ کشور، دیگر اصراری بر تعطیل شدن الجزیره و همچنین اخراج افراد و گروه هایی که به اعتقاد این ۴ کشور جزء افراد و گروه های تندرو محسوب می شوند نیستند.

کشورهای عربستان، بحرین، امارات و مصر از تاریخ ۵ ژوئن با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و دخالت در امور داخلی خود روابط خود با قطر را قطع کرده و بعدها برای عادی سازی روابط با دوحه ۱۳ شرط را مطرح کرده و مهلتی را نیز برای اجرای این شروط برای دوحه تعیین کردند.

عربستان، امارات، بحرین و مصر که ۴ کشور تحریم کننده قطر به شمار می آیند با صدور بیانیه ای اقدام دوحه در مخالفت با اجرای درخواستهای این کشورها تحت عنوان مبارزه با تروریسم را محکوم کردند. بحران قطر با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بعد از انتشار تصریحاتی منسوب به امیر این کشور در خصوص اوضاع منطقه و رابطه با ایران و حزب الله لبنان آغاز شد.

در همین رابطه آسوشیتدپرس نیز نوشت ۴ کشور عرب تحریم‌کننده قطر شب گذشته در چارچوب پیشنهادی که ممکن است راه را برای حل وفصل سریع بحران در منطقه هموار سازد، از دوحه خواستند که به ۶ اصل مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی پایبند باشد و در خصوص طرحی با تدابیر ویژه برای اجرای این اصول به آن‌ها به مذاکره بپردازد.

عبدالله المعلمی، سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل، شب گذشته با شرکت در کنفرانسی خبری در جمع گروهی از خبرنگاران در مقر این سازمان اعلام کرد چهار کشور عرب تحریم‌ کننده قطر هم اکنون بر لزوم پایبندی بر ۶ اصل مورد توافق در نشست روز پنجم ژوئن وزیران خارجه این کشورها در قاهره تاکید می‌ورزند و امیدوارند دوحه نیز از این اصول حمایت کند.

این اصول ۶ گانه مواردی مانند پایبندی به مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی، جلوگیری از تامین مالی و ایجاد فضای امن برای این گروه‌ها و تعلیق همه اقدامات تحریک‌آمیز و ایراد سخنرانی‌هایی که با تحریک به نفرت‌پراکنی و خشونت همراه باشد را شامل می‌شود.

المعلمی اعلام کرد این چهار کشور عربی بر این باورند که دیگر پذیرش این اصول شش‌گانه برای قطری‌ها آسان خواهد بود. وی تاکید کرد اجرا و نظارت بر این اصول از موضوعات اساسی خواهد بود و درباره پایبندی به این اصول شش‌گانه هیچ اغماض و مصالحه‌ای وجود نخواهد داشت.

او افزود دو طرف می‌توانند درباره جزئیات مربوط اعم از «تاکتیک‌ها وابزارهای اجرای این اصول» و نیز جاهایی که می‌توانند دو طرف بر سر آن‌ها به مباحثه و مصالحه بپردازند، با یگدیگر مذاکره کنند.

سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل همچنین توضیح داد که در فهرست اولیه مطالبات سیزده‌گانه از قطر نیز برخی از این اصول و برخی از ابزارها و شیوه‌های دستیابی به توافق ذکر شده بود.

المعلمی تاکید کرد متوقف ساختن روند تحریک به خشونت نیز امری مهم و اساسی به شمار می‌رود ولی شاید در این میان تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره چندان ضروری نباشد.

او افزود: «اگر تنها راه تحقق این اصل مهم تعطیلی شبکه الجزیره باشد که خوب انجام می‌شود ولی اگر می‌توان این مهم را بدون بستن شبکه الجزیره انجام داد که این هم خوب است و اشکالی ندارد. مسئله مهم تحقق این هدف مورد نظر و رعایت اصل مربوط به آن است».

ریم الهاشمی، وزیر مشاور در امور همکاریهای بین المللی امارات متحده عربی، نیز اعلام کرد همه کشورهای درگیر در مسئله با آمریکا روابط مستحکمی دارند و ما بر این باوریم که آمریکایی‌ها نقشی بسیار سازنده و بسیار مهم دارند که می‌توانند برای دستیابی به راه حلی صلح آمیز برای بحران کنونی ایفا کنند».

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، قاطعانه در اختلاف با قطر از مواضع عربستان سعودی و امارات و دیدگاه آنان مبنی بر حمایت دوحه از تروریسم حمایت کرده بود. اما رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، در سفر دوره‌ای اخیر به منطقه یادداشت تفاهمی با قطر در زمینه تقویت مبارزه با تروریسم و توقف تامین مالی تروریست‌ها امضا کرده بود.

الهاشمی این یادداشت تفاهم را گامی عالی توصیف و اعلام کرد ما مایلیم شاهد اقدامات بیشتری باشیم. ما خواستار اتخاذ تدابیری شدیدتر و تعهداتی قدرتمندانه‌تر برای برخورد با این مسائل هستیم».

او تاکید کرد: «در شرایط کنونی و در این مرحله توپ در زمین قطر قرار دارد. ما منتظر تغییرات جدی در رفتار دوحه و اتخاذ تدابیر جدی هستیم و نه حرف و سخن بیشتر».

وزیر مشاور در امور همکاری‌های بین المللی امارات متحده عربی در عین حال گفت اقدام قطر در ترغیب حضور نظامی ترکیه در خاک خود، اوضاع را متشنج‌تر کرده است.

الهاشمی اعلام کرد: «ما خواهان هیچگونه تشدید اوضاع نظامی در منطقه از هیچ نوع نیستیم. ما امیدواریم بتوانیم این موضوع را در محافل داخلی و در میان خودمان و با کمک میانجیگری قاطع و قوی، چه از سوی آمریکا چه از سوی کویتی‌ها، حل و فصل کنیم».

سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل همچنین با اشاره روشن به دو کشور ترکیه و ایران که از دوحه حمایت می‌کنند، تاکید کرد سرنوشت قطر در دستان همسایگان این کشور قرار دارد نه در دست کشورهای دورتر».

المعلمی افزود: «برادران ما در ترکیه لازم است بدانند که دوره دخالتهای پنهانی و تا حدودی ناخواسته و نامطلوب در جهان عرب مدتها است که به سر آمده است و اگر ترکیه می‌خواهد که نقش سازنده‌ای ایفا کند ما از آن استقبال می‌کنیم ولی هر گونه تلاش برای ایفای نقشی از طریق ایجاد پایگاه‌های نظامی یا دخالت‌های نظامی، اقدامی سازنده به شمار نمی‌رود و برای آبرو و اعتبار ترکیه در جهان عرب نیز خوب و مفید نخواهد بود».

دیپلمات‌های چهار کشور تحریم کننده قطر که در این کنفرانس خبری حضور داشتند اعلام کردند در خصوص اقدامات احتمالی بعدی مذاکراتی در جریان است.

لانا نسیبه، سفیر امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد، نیز اعلام کرد: «اگر قطر مایل نیست که اصول اساسی را در تعریف تروریسم یا افراط گرایی در منطقه ما بپذیرد، ‌ دیگر باقی ماندن دوحه در ترکیب اعضای شورای همکاری خلیج (فارس) برای این کشور بسیار دشوار خواهد شد».

مدیر

تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به وحدتیه نیوز می باشد.