پایگاه اطلاع رسانی
تاریخ انتشار : ۱۰ شهر ۹۶        ساعت : ۱۴:۴۴

کد مطلب : 26738

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26738

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

به گزارش وحدتیه نیوز : نماز عید قربان به امامت حجت الاسلام والمسلمین موسوی امام جمعه محبوب شهر وحدتیه در تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۱۰ راس ساعت ۷:۳۰ در حسینیه اعظم وحدتیه با حضور گسترده مردم برگزار گردید .

عکاس:رضا باقرزاده

باقرزاده رضا
تاریخ انتشار : ۰۹ شهر ۹۶        ساعت : ۲۲:۰۵

کد مطلب : 26687

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26687

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

مراسم پرفیض دعای عرفه در وحدتیه

مراسم پرفیض دعای عرفه امروز عصر راس ساعت ۱۶:۳۰ در حسینیه سیدالشهدا(ع) شهر وحدتیه برگزار گردید.
در این مراسم دعای پرفیض عرفیض توسط مداح اهل بیت حمیدرضا فاریابی با شکوه و عظمت خاصی برگزار گردید.
عکاس:رضا باقرزاده
باقرزاده رضا
تاریخ انتشار : ۱۲ مرد ۹۶        ساعت : ۱۲:۰۸

کد مطلب : 26679

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26679

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

دو فرزند رهبر انقلاب در مراسم تنفیذ روحانی

 خبرآنلاین: مراسم تنفیذ ریاست جمهوری دوازدهم با حضور مقامات لشکری و کشوری برگزار شد.
دو فرزند رهبر انقلاب در این مراسم حضور داشتند. (ردیف اول از سمت چپ)
دو فرزند رهبر انقلاب در مراسم تنفیذ روحانی
مدیر
تاریخ انتشار : ۱۲ مرد ۹۶        ساعت : ۱۲:۰۸

کد مطلب : 26682

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26682

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

رهبر معظم انقلاب: از نظر مخالف آشفته نشوید

خبرگزاری تسنیم: مراسم تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری حجت‌الاسلام حسن روحانی در محضر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینه امام‌خمینی(ره) برگزار شد. ایشان در این مراسم فرمودند:  از نظرات مخالف، آشفته نشوید، بگذارید اگر مخالفان نظری دارند، بگویند؛ انتقاد را بپذیریم، به معنای تحمل کردن.

در این مراسم آیت‌الله آملی‌‌لایجانی رئیس قوه قضائیه، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، آیت‌الله جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری و دبیر شورای نگهبان و دیگر مسئولان کشوری و فرماندهان عالی نظامی حضور دارند.

حجت‌الاسلام روحانی که موفق به کسب اکثریت آرای مردمی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری شده، با تنفیذ امام خامنه‌ای به مدت ۴ سال به عنوان رئیس‌جمهور فعالیت خود را آغاز می‌کند.

در این مراسم متن حکم تنفیذ ریاست جمهوری توسط حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی‌گلپایگانی قرائت شد.

محورهای سخنان حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حجت الاسلام حسن روحانی به شرح زیر است:

* جلسه بسیار مهمی است و روزهای مهم و تعیین کننده‌ای است.

* تصادف و تقارن این مراسم و این جلسه با ولادت با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا، برای دلهای مشتاق ملت ایران و جمع حاضر مایه تبرک است.

* اهمیت این جلسه، از دو نظر است: یکی اینکه، آغاز یک دوره مدیریت جدید کشور است که این امیدواری وجود دارد که انشاءالله مسئولانی که همراه با رئیس‌جمهور محترم و منتخب وارد میدان عمل خواهند شد، با ابتکارات جدید، با توانمندی‌های بیش از گذشته، ملت را خرسند کنند، خوشحال کنند و همین خواسته‌ها و مطالبی که رئیس‌جمهور بیان کردند، در بیانات خودشان، اینها را اجرا کنند.

* جهت دوم این است که این جلسه، نماد مردم سالاری دینی است، این دوازدهمین جلسه از این قبلی است تا امروز، یعنی ملت ایران ۱۲ مرتبه از آغاز انقلاب نقش آفرینی کرده‌اند در انتخاب مدیران طراز اول کشور.

* نسل جدید ما فراموش نکند، ما دوره قبل از انقلاب را با همه ی وجودمان لمس کردیم، دیکتاتوری را، در حاشیه بودن مردم را، بی اعتنایی به مردم در امر حکومت را با وجودمان دیده‌ایم؛ مردم قبل از پیروزی انقلاب، هیچ نقشی در مدیریت کشور و تعیین مدیران نداشتند و مردم فقط تماشاچی بودند و هیچ نقشی نداشتند.

*انقلاب اسلامی آمد و مردم شدند صاحب اختیار و این دوازدهمین باری است که نتیجه گزینش مردم از اول انقلاب، برای مدیریت قوه مجریه برگزار می شود، جلسه، جلسه مهمی است.

* نظام جمهوری اسلامی و کشور عزیز ما یک نظام پرظرفیت و پراستعداد است و این استعدادها را باید دانه دانه شناخت و از آنها استفاده کرد؛ شما با تکیه بر هویت انقلابی که نکته بسیار مهمی است، با کار جهادی، با حمایت مردمی، با انبوه سرمایه‌های مادی ومعنوی که در اختیار شماست؛ من ۳ جهت گیری را توصیه می‌کنم.

* پرداختن به مشکلات مردم که امروز در درجه اول مشکلات اقتصادی و معیشتی است که باید این را به نقطه قابل قبولی در پایان چهار سال برسانید.

* جهت گیری دوم، تعامل گسترده با دنیاست که این توصیه همیشگی ماست؛ این درست مقابل‌ آن چیزی است که دشمنان دنبال آن هستند؛ ما می‌توانیم به ملت‌های دیگر کمک کنیم و از کمک‌های آنها هم بهره ببریم.

* اقلیم ما، جغرافیای ما و امکانات فراوان ما، این را برای ما آسان می‌کند.

* در برابر هر سلطه طلبی با صلابت و قدرت ظاهر بشوید؛ آن سلطه طلب هر کسی می‌خواهد باشد؛ امروز از همه متجاوزتر و وقیح‌تر، رژیم ایالات متحده آمریکاست و در مقابل اینها با اقتدار وصلابت ظاهر شوید.

* نظام جمهوری اسلامی پیشرفت و حرکت کرده و شعارهای خود را برجسته‌تر کرده است؛ چند توصیه می‌کنم به رئیس جمهور محترم و برادران و خواهرانی که با ایشان در بخش‌های مختلف همکاری خواهند داشت که این توصیه‌ها را در نظر داشته باشند.

* این مسئولیت و توانایی را امانت بدانید، همچنانی که امیرالمومنین فرمود، این بر گردن تو امانتی است  این مسئولیت امانت الهی است بر گردن من و شما، باید امانت داری کرد.

* توصیه بعدی این است که با برنامه حرکت کنید، برنامه ششم، برنامه جامعی است و امسال هم سال شروع برنامه است البته ما تاخیر داریم و سال گذشته باید شروع میشد.

* توصیه بعدی ما این است که اتحاد ملت را مهم برشماریم، ما هر چه داریم از وحدت و اتحاد ملت در بین خودشان و اتحاد ملت با مسئولین و مجریان امروز کشور، داریم؛ این اتحاد را حفظ کنیم، التهاب آفرینی و دودستگی‌های مضر نشود؛ مردم سلائق مختلفی دارند، با سلائق مختلف‌بگذاریم مردم در کنار هم زندگی کنند.

** التهاب آفرینی نباید انجام بگیرد.

* از نظرات مخالف، آشفته نشوید، بگذارید اگر مخالفان نظری دارند، بگویند؛ انتقاد را بپذیریم، به معنای تحمل کردن.

* به میان مردم بروید، از مردم بشنوید، گزارش هایی که به ما می رسد، هر چند این گزارشها صادقانه باشد، خیلی تفاوت می‌کند با آنچه که با به میان مردم رفتن انسان مشاهده می‌کند.

* تعامل بین المللی نباید ما را از این نکته که دشمنانی که به نابودی ما کمر بسته‌اند، غافل کند و از هر بهانه‌ای هم استفاده می‌کنند، شما موشک ماهواره‌بر به فضا پرتاب می‌کنید بعد می‌بینید جنجال ایجاد می‌کنند، یک کار عادی و معمولی است، کار علمی است، اما وقتی انجام می‌دهید می‌بینید، انجام می‌دهید، جنجال ایجاد می‌کنند؛ پاسخ این دشمنی‌ها قوی‌تر شدن است.

* در مقابل دین ستیزی‌ها و قانون‌شکنی‌ها آرام ننشینید و بی تفاوت نمانید و بدانید که انشالله آینده از آن شماست.

مدیر
تاریخ انتشار : ۱۲ مرد ۹۶        ساعت : ۱۲:۰۳

کد مطلب : 26676

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26676

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

روحانی: باید به امید مردم توجه کنیم

خبرگزاری ایسنا: رییس جمهور در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری خود با بیان اینکه ما صدای مردم را بار دیگر شنیده ایم، تصریح کرد که باید به امید آنها توجه کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دوازدهم طی سخنانی اظهار کرد: خدای بزرگ را سپاسگزارم که یکی از بهترین روزها را برای آغاز به کار دولت دوازدهم مقدر فرمود و در آستانه ولادت ثامن الائمه امام رضا (ع) هستیم.

وی تصریح کرد: امام علی ابن موسی الرضا (ع) که در دوران حیات پر برکتش شیعه دوباره متولد شد. امامی که فخر همه ما ایرانیان است،‌ از شیعه تا سنی،  از فارس تا آذری،‌ از کرد تا لر،‌ از عرب تا بلوچ و ترکمن،‌ همه رو به این آستان دارند و خاضعانه و عاشقانه می‌گویند السلام علیک یا علی بن موسی الرضا (ع) .

رئیس جمهور افزود: آداب زیارت امام هشتم به هیچ قوم و مذهبی محدود نیست. همه ما در برابر آن حضرت خاضع هستیم و افتخار خادمی او را داریم که او هماره ضامن استقلال کشورمان بوده و هست. ایران اگر امروز ایران است، اگر کشوری مستقل در جهان اسلام است و اگر با حفظ هویت دینی و اسلامی خود استقلال ملی و تاریخی دارد یکی از عوامل برجسته آن وجود بارگاه شریف آن حضرت در این سرزمین است،‌ چرا که مزار آن امام همچون پرچم برافراشته‌ای از پیوند هویت ملی و دینی ما ایرانیان است.

روحانی همچنین بیان کرد: ایران با همه عظمت و شوکت تاریخی‌اش در برابر اسلام از سر اعتقاد تسلیم شد و به شوق برابری انسان‌ها در برابر خدا و حکومت قانون پیام وحی را به جان پذیرفت و آنچه ایران را به اسلام آورد،  نه برق شمشیر،‌ که نور نبوت و امامت بود و اینک هزاران سال پس از ورود اسلام به این سرزمین آن را چنان با حکمت محمدی آمیخته که جدایی آنها از هم ناممکن است.

وی اظهار کرد: ما ایرانی هستیم و مسلمان و دوستدار اهل بیت،  ما امامت را از امام علی (ع)، شهادت را از امام حسین (ع) و شریعت را از امام صادق (ع) آموختیم،‌ اما امام رضا (ع) به ما سیاست را آموخت و به ما آموخت که چگونه می‌توان در سخت‌ترین دوران که عصر جنگ قدرت است، عظمت شیعه را احیا کرد چون می‌توان در دورانی که حریف سرگرم جنگ قدرت است،‌ با یک تصمیم درست به نفع آرمان امامت عمل کرد.

رئیس جمهور در ادامه اظهار کرد: امام رضا (ع) با اکراه و اجبار نیابت در حکومت را پذیرفت تا شیعه را به عنوان یک مذهب سیاسی و اجتماعی احیا کند و ارکان سلطنت عباسی را که به نام خلافت خود را وارث نبوت می خواندند به لرزه در آورد.

روحانی همچنین بیان کرد: حمد و سپاس خدای را که شاهد حضور اراده الهی در این سرزمین در سقوط طاغوت و صعود حق بوده‌ایم،‌ امامی که پس از سالها تبعید و مبارزه خودباوری،  استقلال،‌ آزادی و عزت را به ملتش ارزانی داشت و ملتی که از میان همه نظام های حکومتی جمهوری اسلامی را به عنوان تنها مسیر درست برای حراست از آزادی،‌ استقلال و فرهنگ خود برگزید،‌ اولین دستاورد آن تصویب قانون اساسی بود.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهور در ادامه اظهار کرد: قرن شمسی حاضر که به پایان آن نزدیک می‌شویم دوران تجربه اندوزی برای مواجهه هوشمندانه ایران اسلامی با جهان مدرن بود. ما در چهار دهه گذشته درس های زیادی آموختیم که آن را توشه راه در پیش روی خود قرار می دهیم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ترکیبی یکپارچه از جمهوریت و اسلامیت است و نباید هیچ یک از این دو نادیده گرفته شود. جامعه از نظر سبک زندگی تنوع دارد. زن،‌ مرد،‌روستایی و شهری به یک شیوه زندگی نمی کنند و این تفاوت تنوع را باید به رسمیت شناخت و پاس داشت.

روحانی با بیان اینکه همه اقوام پاره تن مام وطن هستند، یادآور شد: همه حق دارند خواهان توجه و مشارکت بیشتر باشند تا توسعه سیاسی،  اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی متوازن صورت گیرد. با وجود گام‌های بلندی که برداشته ایم هنوز تا رسیدن به قدرت تاثیرگذار در سطح منطقه و جهان فاصله داریم.

وی همچنین بیان کرد: نباید نقش مردم و جوانان را نادیده بگیریم. اذعان داریم که برای ساختن آینده‌ای که تجلی آزادی،‌ امنیت،‌ آرامش و پیشرفت باشد ناگزیر از اتکای بیشتر به توانمندی‌های بی پایان مردم و جوانان هستیم. امروز همه فعالان در کشور به این باور رسیده‌اند که فراتر از شعارهای رنگارنگ چاره‌ای جز جامعه‌ای عادلانه و با مشی اعتدالی نداریم.

رئیس دولت دوازدهم در ادامه تاکید کرد: حمایت برابر و دور از فساد برای همه، بالا بردن آستانه تحمل و مدارا،‌ نظام اجتماعی قدرتمند برای حفاظت افراد جامعه در برابر سختی‌ها، تلاش دولت برای دستیابی مردم به حقوق خود، ریشه کن شدن فقر، مهار تورم،‌ سربلندی ملت در محافل بین المللی ، دستیابی به بازارهای منطقه و جهان،‌ رشد فضای آزادی و معنوی،  دسترسی آزاد به اطلاعات،‌ برابری مقابل قانون، آینده مطمئن، اظهار نظر، گفت‌وگو و در جریان امور کشور قرار گرفتن حق مردم است.

وی افزود: این احقاق حقوق جز با همیاری، همدلی،‌اعتدال،‌ دوری از افراط و تفریط،‌ اصالت دادن به قانون و فرهنگ قانون گرایی میسر نمی‌شود. مفتخریم که همه مردم اتفاق نظر دارند. در جمهوری اسلامی میزان رای ملت است و ملت از طریق صندوق رای نظرشان را درباره سیاست ها و شیوه‌های اداره کشور اعلام  می‌کنند و نظام امین رای مردم است و آن را حق الناس می‌دانند و توانسته اعتماد شهروندان به صندوق‌ها را جلب کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم با تمام وجود به میدان آمدند،‌ خاطر نشان کرد: مردم با رای دوباره خود با نظام، رهبری،‌ دولت و منتخب خود تجدید پیمان کردند و به میدان آمدند و به زیبایی کار خود را به پایان رساندند و اکنون بار مسئولیت به دوش ما نهاده شده که دوباره آمده‌ایم برای اعتلای اسلام سربلندی ایران،‌ اقتدار اسلام و خدمت به همه مردم ایران.

وی همچنین عنوان کرد: ما صدای مردم را بار دیگر شنیده ایم و باید به امید آنها توجه کنیم. ما برکات بزرگ این مردم سالاری دینی را دیدیم که از طریق نامزدهای مختلف خواست‌های مردم مطرح می‌شود و مردم از طریق رای دادن احساس می‌کنند که در تعیین سرنوشت خود مشارکت دارند که این باعث افزایش دلبستگی مردم به نظام می‌شود تا نظام عاریتی نباشد. امروز نظام در عواطف و قلوب مردم ریشه دارد.

روحانی با اشاره به اینکه نظام متکی به آراء مردم است، گفت: این باعث می‌شود که نظام دچار بن بست نشود. در دیکتاتوری‌ها چون خودشان را فارغ از مردم می‌دانند امکان حکومت براساس تحولات اجتماعی از بین می‌رود به همین دلیل با یک انقلاب و شورش حاکمان گویا تازه بیدار می‌شوند و صدای مردم را می‌شنوند.

رئیس جمهور همچنین اظهار کرد: از برکات دیگر انقلاب این بود که نگاه حکیمانه امام در پیگیری نظام باعث شد نظام با تحولات خود را بازسازی کند. همه ما پذیرفته‌ایم که در جامعه ۸۰ میلیونی به حکم طبیعت انسان درباره موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی،‌اقتصادی و فرهنگی طیف گسترده‌ای از مواضع وجود دارد و برای اداره این رای مردم است که از بین دیدگاه‌ها راه خود را انتخاب می‌کند. گردن نهادن به صندوق رای  بیانگر بلوغ و رشد جامعه است.
روحانی با بیان اینکه بدون شک دستاورد بزرگ مردم سالاری مرهون راهبری امام راحل است، اظهار کرد: امام با یک نگاه راهبردی و با یک مشی ملی بستر رشد و نمو فرزندان انقلاب با سلایق سیاسی مختلف را فراهم آوردند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه دستیابی به دستاوردهای مهمی در زمینه رفع فقر و ایجاد عدلت اجتماعی از آرمان‌های انقلاب اسلامی بود، اظهار کرد: دولت‌ها از ابتدای انقلاب خدمات فراوانی را ارائه کردند تا فاصله میان فقیر و غنی را کاهش دهند و در نتیجه این اقدامات نظام توانست نسبت درآمد ۱۰ درصد غنی به ۱۰ فقیر را از ۲۵ برابر در سال ۵۶ به ۱۴ برابر در سال ۹۴ کاهش دهد.

رئیس جمهور تاکید کرد: وجود بیمه همگانی و اجرای طرح تحول سلامت،‌ قدم‌های خوبی است که برداشته شده و با این حال همچنین وضعیت فقر زیبنده مردم و نظام جمهوری اسلامی نیست.

روحانی با بیان اینکه یکی از اهداف دولت دوازدهم ریشه کن کردن فقر مطلق از کشور و ایجاد نظام تامین اجتماعی و حفظ آن است اظهار کرد: امیدواریم در پایان این دوره شاهد کارنامه درخشانی در زمینه کاهش فقر و ایجاد عدالت اجتماعی باشیم.

وی افزود: البته برای ایجاد عدالت اجتماعی و رفع فقر نیازمند تولید ثروت هستیم وگرنه فقر را میان مردم تقسیم می‌کنیم و رفع فقر نیز در گرو ایجاد شغل است که یکی از مجاری وجود فقر بیکاری است و به همین دلیل کشور ما نیازمند ایجاد شغل است تا شرایط نیز برای رشد اشتغال فراهم شود که می ‌دانیم برای ایجاد چنین شرایطی نیازمند فناوری‌های پیشرفته و نوین هستیم.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه دولت دوازدهم برنامه اقتصادی خود را بر مبنای سیاست‌های کلی نظام،‌ اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ قانون اساسی قرار داده است، گفت: ما به دنبال ایجاد یک انقلاب اقتصادی در کشور هستیم و امروز نیز کشورها در جهانی در هم تنیده در همسایگی هم قرار گرفته‌اند که نمی توان در چنین شرایطی توسعه ملی را جز با تعامل سازنده با جهان که در سند چشم انداز نیز به آن اشاره شده است ممکن ساخت.

روحانی ادامه داد: کشور ما اگرچه از سر عزتمندی هزینه استقلال خود را می‌پردازد،  اما هیچگاه تحمیل انزوا را از سوی دشمنان نمی‌پذیرد و خواست بدخواهان در جهت دور نگه داشتن ایران از بهره‌گیری از تجربه‌های جهانی و حضور در عرصه بین الملل و تعامل با جهان را نمی‌پذیرد و ما نیز معتقدیم برجام سند حسن نیت جمهوری اسلامی در ایجاد تعاملی سازنده با جهان است.

وی با بیان اینکه اعلام می‌کنم با پایان انتخابات فصل همدلی و همراهی آغاز شده است، گفت: امروز وقت آن است که با گفت‌وگو و انسجام به دنبال پیدا کردن بهترین‌ راهکارها با همراهی همه شخصیت‌ها و آحاد مردم برای ایجاد پیشرفت و توسعه و ساختن آینده ای درخشان هستیم و من نیز از خداوند برای این ملت بزرگ و صبور آینده‌ای روشن مسئلت می‌کنم.

رئیس جمهور در پایان  اظهار کرد: ای خداوند اینک که این ملت بزرگ بار دیگر این بنده کوچک را برای خدمت به خود برگزیده است و من را شایسته خدمت به آرمان‌های این ملت یافته است، امیدوارم تا در تحمل سختی‌ها و ناملایمات صبور باشم و در مقابله با ظلم و جور جسور و در شنیدن صدای مردم شنوا و در پاسخ به مطالبات آنان توانمند و در رساندن این ملت به مطلوبات خود پایبند و در بازشناسی ناراستی‌ها و کژی‌ها بینا و در کنار زدن پرده ریا و تزویر توانا باشم و همچنین از خداوند می‌خواهم که حسادت‌ها را به همکاری و ایجاد اختلافات را به همدلی بدل کنند.

مدیر
تاریخ انتشار : ۱۲ مرد ۹۶        ساعت : ۱۲:۰۱

کد مطلب : 26674

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26674

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

متن حکم تنفیذ مقام معظم رهبری برای روحانی

پایگاه خبری جماران؛ متن حکم  تنفیذ مقام معظم رهبری برای ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی را منتشر کرد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

خداوند متعال را سپاس میگویم که در آزمون سیاسی و اجتماعی بزرگ دیگری، ملّت عظیم‌الشأن ایران را سرافراز فرمود و حضور مبارک آنان را در یکی از اساسی‌ترین اقدامات ملّی، گامی بلند در جهت حراست از عزّت و امنیت کشور و ابّهت نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار داد.
انتخابات پر شور و صفوف طولانی رأی‌دهندگان در سراسر کشور و نصاب درخشانِ شرکت‌کنندگان در انتخاب رئیس‌جمهور و آنگاه رأی بالای شخصیتِ منتخب، همگی نشانه‌های روشن  از موفّقیّت نظام اسلامی در تحکیم و تثبیت جمهوریّت و خصلتِ مردمی این نظام انقلابی است، و این یکی از اساسی‎ترین و مهمترین توانمندیهای بی‌شمار کشور اسلامی عزیز ما است که دستیابی به آرمانهای والای انقلاب را ممکن میسازد و آینده‌ی روشن کشور و ملّت را نوید میدهد.
اکنون با استمداد از هدایت و عنایت پروردگار و در سایه‌ی توجّهات حضرت ولی‌الله‌اعظم ارواحنا فداه و با تبرّک و تفأل به همزمانی با ایام ولادت حضرت امام ابی‌الحسن‌الرضا
علیه‌آلاف‌التحیهوالثناء، اینجانب به پیروی از گزینش ملّت ایران، رأی آنان را تنفیذ و دانشمند محترم جناب حجه‌الاسلام آقای دکتر حسن روحانی را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب میکنم و با دعا برای موفّقیّت ایشان، مؤکداً توصیه میکنم که این منصب خطیر را وسیله‌ئی برای کسب رضای الهی و ذخیره‌ئی برای هنگامه‌ی لقاء پروردگار قرار دهند و همّت خود را متوجه استقرار عدالت، و جانبداری از محرومان مستضعف، و اجرای احکام اسلام ناب، و تقویت وحدت و عزّت ملّی، و توجه به توانمندیها و ظرفیتهای عظیم کشور، و صراحت در بزرگداشت ارزشها و مبانی انقلاب اسلامی نمایند و مطمئن باشند که ملّت غیور و شجاع، خدمت‌گزاران کشور را در دشواریها و در مقابله با زورگوئی‌ها و زیاده‌خواهیهای استکبار تنها نخواهد گذاشت.
لازم میدانم بار دیگر درباره‌ی اجرای برنامه‌ی اقتصاد مقاومتی و توجه ویژه به موضوع اشتغال و تولید داخلی تأکید کنم و یادآوری نمایم که رأی ملّت و تنفیذ آن موکول به حفظ و رعایت تعهّد به صراط قویم و مستقیم اسلامی و انقلابی است.

در پایان یاد امام عزیز راحل را گرامی میدارم و به روح مطهّر ایشان و شهیدان این راه درود میفرستم. و السّلام علی عباد الله الصّالحین.

سیدعلی خامنه‌ای
۱۲/ مرداد/ ۱۳۹۶
متن حکم تنفیذ مقام معظم رهبری برای روحانی
مدیر
تاریخ انتشار : ۱۲ مرد ۹۶        ساعت : ۱۱:۵۹

کد مطلب : 26671

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26671

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

رهبر معظم انقلاب، حکم تنفیذ روحانی را اعطا کردند

خبرگزاری ایسنا: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دقایقی پیش در حسینیه امام خمینی (ره) دفتر رهبری لوح متن حکم تنفیذ ریاست‌جمهوری دوازدهم را به حجت‌الاسلام‌وامسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب مردم اعطا کردند.
رهبر معظم انقلاب، حکم تنفیذ روحانی را اعطا کردند
۱۲:۱۵: با بیانات رهبر معظم انقلاب و توصیه‌های ایشان به رییس‌جمهور منتخب و مسوولان، مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری به پایان رسید.

۱۱:۴۹: تنفیذ حکم دوازدهمین دوره ریاست جمهوری توسط رهبر معظم انقلاب به حسن روحانی
۱۱:۴۷: حضور چهره ها در مراسم تنفیذحکم ریاست جمهوری دوازدهم
رهبر معظم انقلاب، حکم تنفیذ روحانی را اعطا کردند
۱۱:۴۲: روحانی فرازهای پایانی سخنرانی‌اش در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری را با بغض و اشک ادا کرد.
رهبر معظم انقلاب، حکم تنفیذ روحانی را اعطا کردند
۱۱:۳۷: سخنرانی رهبر انقلاب در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری شروع شد.

۱۱:۲۶: حضور مقامات خارجی در مراسم تنفیذ امروز.
رهبر معظم انقلاب حکم تنفیذ روحانی را اعطا کردند
۱۱:۲۴: حسن روحانی در مراسم تنفیذ

قرن شمسی حاضر که به پایان آن نزدیک شده ایم دوران تجربه اندوزی برای مواجهه هوشمندانه ایران اسلام با جهان مدرن بود و ما در گذر چهار دهه گذشته درس ها  و عبرت های زیادی آموختیم.

آموختیم که جمهوری اسلامی ایران ترکیبی از جمهوریت و اسلامیت است.
همه اقوام ایرانی حق دارند که خواهان توجه و مشارکت بیشتر باشند.
ما باور کرده ایم علی رغم گام های بلندمان هنوز تا رسیدن به جایگاه بلند قدرت اقتصادی تاثیرگذار در سطح منطقه و جهان فاصله داریم
می دانیم که تحولات منطقه ای و ملی مرتبط با زنان و جوانان بر حال و آینده کشور بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

پس از چهار دهه همه فعالان سیاسی به این باور رسیده اند که چاره ای جز برپایی جامعه اعتدالی نداریم.
ما آموخته‌ایم جامه ایرانی از نظر سبک زندگی متفاوت است و همه برداشت یکسانی از فرهنگ و هنر ندارند، این تنوع را باید به رسمیت شناخت و پاسداشت.

همه اقوامی ایرانی پاره تن وطن هستند تا توسعه اقتصادی اجتماعی و سیاسی متوازن در کشور محقق شود.

می‌دانیم شرایط مربوط جهانی با حضور زنان و جوانان تاثیرگذار خواهد بود.

برای ساختن آینده‌ای که تجلی آرامش باشد ناگزیر از اتکای بیشتر بر توانایی‌هایی بی پایان است.

۱۱:۱۴: بوسه حسن روحانی بر شانه رهبر انقلاب پس از تنفیذ
رهبر انقلاب حکم تنفیذ روحانی را اعطا کردند
۱۱:۱۳: آغاز سخنرانی روحانی در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری.

۱۱:۱۱: تنفیذ حکم دوزادهمین دوره ریاست جمهوری توسط رهبر انقلاب به حسن روحانی
رهبر انقلاب حکم تنفیذ روحانی را اعطا کردند
۱۱:۰۷: متن حکم  تنفیذ مقام معظم رهبری برای ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی

بسم الله الرّحمن الرّحیم

خداوند متعال را سپاس میگویم که در آزمون سیاسی و اجتماعی بزرگ دیگری، ملّت عظیم‌الشأن ایران را سرافراز فرمود و حضور مبارک آنان را در یکی از اساسی‌ترین اقدامات ملّی، گامی بلند در جهت حراست از عزّت و امنیت کشور و ابّهت نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار داد.

انتخابات پر شور و صفوف طولانی رأی‌دهندگان در سراسر کشور و نصاب درخشانِ شرکت‌کنندگان در انتخاب رئیس‌جمهور و آنگاه رأی بالای شخصیتِ منتخب، همگی نشانه‌های روشن  از موفّقیّت نظام اسلامی در تحکیم و تثبیت جمهوریّت و خصلتِ مردمی این نظام انقلابی است، و این یکی از اساسی‎ترین و مهمترین توانمندیهای بی‌شمار کشور اسلامی عزیز ما است که دستیابی به آرمانهای والای انقلاب را ممکن میسازد و آینده‌ی روشن کشور و ملّت را نوید میدهد.
اکنون با استمداد از هدایت و عنایت پروردگار و در سایه‌ی توجّهات حضرت ولی‌الله‌اعظم ارواحنا فداه و با تبرّک و تفأل به همزمانی با ایام ولادت حضرت امام ابی‌الحسن‌الرضا علیه‌آلاف‌التحیهوالثناء، اینجانب به پیروی از گزینش ملّت ایران، رأی آنان را تنفیذ و دانشمند محترم جناب حجه‌الاسلام آقای دکتر حسن روحانی را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب میکنم و با دعا برای موفّقیّت ایشان، مؤکداً توصیه میکنم که این منصب خطیر را وسیله‌ئی برای کسب رضای الهی و ذخیره‌ئی برای هنگامه‌ی لقاء پروردگار قرار دهند و همّت خود را متوجه استقرار عدالت، و جانبداری از محرومان مستضعف، و اجرای احکام اسلام ناب، و تقویت وحدت و عزّت ملّی، و توجه به توانمندیها و ظرفیتهای عظیم کشور، و صراحت در بزرگداشت ارزشها و مبانی انقلاب اسلامی نمایند و مطمئن باشند که ملّت غیور و شجاع، خدمت‌گزاران کشور را در دشواریها و در مقابله با زورگوئی‌ها و زیاده‌خواهیهای استکبار تنها نخواهد گذاشت.
لازم میدانم بار دیگر درباره‌ی اجرای برنامه‌ی اقتصاد مقاومتی و توجه ویژه به موضوع اشتغال و تولید داخلی تأکید کنم و یادآوری نمایم که رأی ملّت و تنفیذ آن موکول به حفظ و رعایت تعهّد به صراط قویم و مستقیم اسلامی و انقلابی است.
در پایان یاد امام عزیز راحل را گرامی میدارم و به روح مطهّر ایشان و شهیدان این راه درود میفرستم. و السّلام علی عباد الله الصّالحین.

سیدعلی خامنه‌ای

۱۲/ مرداد/ ۱۳۹۶

۱۱:۰۵: علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم امروز تنفیذ.
لحظه به لحظه با مراسم تنفیذ روحانی
۱۱:۰۴: حدیثی که در مراسم تنفیذ بر روی دیوار حسینیه امام خمینی(ره) نقش بسته است:

الإمام علیّ علیه السلام إِنَّ حَوائِجَ النّاسِ إِلَیْکُمْ نِعْمَهٌ مِنَ اللّه ِ عَلَیکُمْ فَاغْتَنِمُوها.

امیرالمومنین علی علیه السلام فرمود: نیازهاى مردم به شما، نعمتى از سوى خداوند برشماست، پس آنها را غنیمت شمارید (و در رفع نیاز مردم بکوشید).

۱۱:۰۳: قرائت حکم تنفیذ رهبر انقلاب برای حسن روحانی توسط حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی.
لحظه به لحظه با مراسم تنفیذ روحانی
۱۱:۰۱: حضور خانم ها صدیقه مصطفوی، فریده مصطفوی و زهرا مصطفوی دختران گرامی امام خمینی در مراسم تنفیذ.
لحظه به لحظه با مراسم تنفیذ روحانی
۱۰:۵۷: وزیر کشور در مراسم تنفیذ حکم دوازدهمین دوره ریاست جمهوری:

انتخابات ۱۲ دوره ریاست جمهوری یکی از حماسه‌های سیاسی ایران بود.

حضور ۴۲ میلیون نفر در پای صندوق رای اشتیاق مردم به مشارکت برای تعیین سرنوشت خودشان بود.
وزارت کشور به‌عنوان متولی برگزاری انتخابات به تاسی از مقام معظم رهبری و رعایت مر قانون، انتخاباتی قانونمند را با صیانت از آراء مردم برگزار کرد.

۱۰:۵۱: مفهوم آیاتی که در ابتدای مراسم تنفیذ قرائت شد چه بود؟
در ابتدای مراسم تنفیذ حکم حسن روحانی در محضر رهبر انقلاب، آیات ۱۵۹ و ۱۶۰ سوره آل عمران توسط کریم منصوری تلاوت شد.

در ترجمه این آیات آمده است:  پس به برکت رحمت الهى با آنان نرمخو و پرمهر شدى و اگر تندخو و سختدل بودى قطعا از پیرامون تو پراکنده مى‌‏شدند. پس از آنان درگذر و برایشان آمرزش بخواه و در کارها با آنان مشورت کن و چون تصمیم گرفتى بر خدا توکل کن زیرا خداوند توکل‏کنندگان را دوست دارد. اگر خدا شما را یارى کند هیچ‌کس بر شما غالب نخواهد شد و اگر دست از یارى شما بردارد چه کسى بعد از او شما را یارى خواهد کرد و مؤمنان باید تنها بر خدا توکل کنند.

۱۰:۵۰: سید حسن خمینی هم در مراسم تنفیذ حضور دارد
لحظه به لحظه با مراسم تنفیذ روحانی
۱۰:۴۹: حضور میرسلیم و قالیباف در بیت رهبری
لحظه به لحظه با مراسم تنفیذ روحانی
۱۰:۴۰: احمدی نژاد و حجت الاسلام رئیسی از جمله حاضران در مراسم تنفیذ حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی هستند.
لحظه به لحظه با مراسم تنفیذ روحانی
۱۰:۳۴: آغاز مراسم تنفیذ دوازدهمین دوره ریاست جمهوری
لحظه به لحظه با مراسم تنفیذ روحانی
مدیر
تاریخ انتشار : ۱۲ مرد ۹۶        ساعت : ۱۱:۵۶

کد مطلب : 26668

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26668

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

مشکلات درمانی در خارگ/ سفر هوایی و دریایی برای یک سونوگرافی ساده

وحدتیه نیوز به نقل از مهر – حامد عرب‌زاده: شرایط جغرافیایی جزیره خارگ را که در ذهن مرور می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که این جزیره از هر لحاظ خاص است، از جمله مشکلاتی که مردم در این سال‌ها با آن خو گرفته‌اند.

خارگ به تعبیر جلال آل احمد « دُر یتیم خلیج فارس» است، اسم خارگ و اهالی شریف این منطقه در اذهان تداعی کننده کلمه ایثار و مقاوت است، مردمانی که ۸ سال در جنگ فقط نجوای ایستادگی را فریاد زدند.

برادران و خواهران اهل سنت و تشیع این جزیره مانند زنجیری در هم تنیده در کنار هم و با یک هدف، آنهم اقتدار ایران اسلامی در کنار عظیم‌ترین تاسیسات نفتی کشور ایستادگی کردند.

چندین ماه است که تنها سونوگرافی جزیره خارگ دچار مشکل شده است و امکان سونو در جزیره وجود ندارد و برای انجام یک سنوگرافی، باید از جزیره خارج شوند درمان اهالی شریف و مقاوم این منطقه یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین خواسته‌های آنها است که البته تا حدود زیادی حل شده یا در حال حل است اما یکی از نیازهای مهم و حیاتی که اکثرا قشر بانوان جزیره با آن درگیر هستند، بحث سنوگرافی است.

چندین ماه است که تنها سونوگرافی جزیره خارگ که در بیمارستان شهدای خلیج فارس صنعت نفت است، دچار مشکل شده است و امکان سونو در جزیره وجود ندارد و برای انجام یک سنوگرافی، یک خانواده باید از جزیره خارج شوند.

مشکلات نوبت‌دهی بیمارستان‌ها به کنار، بحث تردد و نرخ ها هم جای تامل دارد، یعنی تحمیل هزینه چندین برابری برای یک خانواده خارگی برای انجام سونوگرافی در حالت عادی بیمار، در حالت بحرانی و نیاز مبرم به سونوگرافی که مطمنا باید بیمار با اورژانس هوایی به بیرون از جزیره منتقل شود.

ساختمان‌ها مشکلات حوزه سلامت را رفع نمی‌کنند

یکی از اهالی بومی جزیره خارگ در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: یکی از وظایف دولت‌ها توجه به حوزه سلامت به‌ویژه در مناطق خاص در کشور است که جزیره خارگ یکی از این مناطق است، توجه به حوزه سلامت امید به زندگی را بالا می‌برد؛ اقدامات خوبی در حوزه سلامت صورت گرفته است ولی ایجاد ساختمان‌ها مشکلات حوزه سلامت را رفع نمی‌کند.

خانم محمدی افزود: بیمارستان و درمانگاه در خارگ کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت در حال ارائه خدمت است، سنوگرافی در زمان بارداری یکی از مهمترین اجزای پازل برای بانوان است که هم اکنون این خدمت در جزیره خارگ قطع شده است و ما باید برای کوچکترین نیاز به بیرون از جزیره با شرایط بد تردد راهی شویم.

خانم سعادت از بانوان شاغل در جزیره خارگ در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: دستگاه سونوگرافی یکی از تجهیزات مهم تشخیصی در پزشکی است و نبود این دستگاه در جزیره خارگ دغدغه‌ای جدی فارغ از محیط  پر استرس کاری برای ما بانوان شاغل را که غیربومی و دور از خانواده هستیم ایجاد کرده است.

اهالی خارگ شایسته بهترین خدمات هستند

بخشدار ویژه خارگ اظهار کرد: با شروع به کار دولت تدبیر و امید ورود بسیار خوبی در حوزه سلامت توسط دولت صورت گرفته است.

وی افزود: ارائه خدمات بیمه‌ای و درمانی توسط دولت به‌عنوان متولی حوزه درمان در سال‌های اخیر بصورت منظم صورت گرفته است.

رضایی تصریح کرد: مکاتبات فراوانی از سوی مدیران ارشد استان و بخشداری ویژه خارگ برای راه‌اندازی بیمارستان یا درمانگاه مجهز تامیین اجتماعی در جزیره خارگ صورت گرفته است و امیدوار هستیم خدمات شایسته‌ای به اهالی این جزیره ارائه شود.

پزشک متخصص دستگاه سونوگرافی نداریم

رئیس بیمارستان خلیج فارس صنعت نفت اظهار داشت: دستگاه سونوگرافی درحال حاضر داریم ولی پزشک متخصص این دستگاه در جزیره وجود ندارد.

دکتر لشکری افزود: تنها پزشک سونوگرافیست توسط این بیمارستان از شیراز ماهی یک‌بار برای سونوگرافی در خارگ حضور داشت که هفته گذشته ۶۳ بیمار هم سونوگرافی شدند.

وی افزود: در عین حال، دستگاه سونوگرافی جدید با کیفیت بسیار بالا و قابلیت‌های تشخیصی دقیق از طریق سازمان در حال خریداری است و در طی ماه‌های آینده در بیمارستان نفت خارگ مستقر و عملیاتی می‌شود.

یک منبع آگاه نیز در خارگ گفت: یک‌دستگاه سنوگرافی برای جزیره خارگ خریداری شده است و مقدمات انتقال این دستگاه طی ماه های آینده فراهم خواهد شد.

توسعه خدمات درمانی به مناطق نفتی

رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت استان بوشهر نیز گفت: بهداشت و درمان صنعت نفت استان بوشهر با داشتن بیمارستان تخصصی ۶۴ تخت خوابی توحید جم، بیمارستان تخصصی ٣٢ تخت‌خوابی خلیج فارس خارگ، ۴ مرکز پزشکی خانواده و ۳۴ مرکز بهداشتی درمانی صنعتی خدمات متنوعی را به کارکنان صنعت نفت و خانواده های آنان و همچنین ساکنین بومی مناطق جم و عسلویه و خارک ارائه می دهد.

مهرداد حسین‌زاده اضافه کرد: آمار مراجعین به این مراکز درمانی طی سال‌های اخیر رشد صعودی را داشته است به گونه‌ای که نسبت به سالیان گذشته ، افزایش ۸ درصدی را در تعداد مراجعین شاهد هستیم.

در حالی که جزیره خارگ نقش پررنگی در اقتصاد و درآمد کشور دارد، اهالی این جزیره نباید برای کارهای ساده‌ای همچون سونوگرافی مجبور به انجام سفر دریایی یا هوایی باشند رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت بوشهر و خارگ اظهار داشت: همچنین با اجرای «طرح تحول نظام سلامت» و همگام با سیاست های دولت، امکان استفاده بهینه ساکنین مناطق پیرامونی صنعت از خدمات درمانی در بیمارستان‌های توحید جم و خلیج فارس خارگ فراهم شده است.

حسین زاده با اشاره به ایفای نقش مسئولیت اجتماعی وزارت نفت در مناطق عملیاتی بیان داشت: در بخش های پرهزینه درمانی همانند بخش اورژانس، زایشگاه، اتاق‌های عمل و بخش بستری ۸۰ درصد مراجعین را ساکنین بومی منطقه تشکیل می دهند که مراجعین بومی حداکثر ۶ درصد از هزینه ها را پرداخت می کنند که این نیز خود نمونه بارزی از ایفای نقش مسئولیت اجتماعی وزارت نفت است.

در حالی که جزیره خارگ نقش پررنگی در اقتصاد و درآمد کشور دارد، اهالی این جزیره نباید برای کارهای ساده‌ای همچون سونوگرافی مجبور به انجام سفر دریایی یا هوایی باشند که خطرات بیشتری نیز انها را تهدید کند.

مسئولان باید به وعده‌های خود برای بهبود وضعیت درمانی در جزیره خارگ عمل کنند و امکانات مناسب درمانی و تشخصیص در این جزیره مستقر شود.

مدیر
تاریخ انتشار : ۰۸ مرد ۹۶        ساعت : ۱۱:۰۲

کد مطلب : 26662

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26662

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

افزایش ناپایداری جوی در بوشهر/گرد و خاک دور از انتظار نیست

به گزارش وحدتیه نیوز به نقل از مهر ، نادر شفیع‌خدایی اظهار داشت: بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان‌دهنده تغییر جهت جریانات به شمالی و افزایش موقت سرعت آن عمدتاً در قسمتهای شمالی استان است.

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر اضافه کرد: با توجه به افزایش سرعت باد در قسمت‌های شمالی احتمال تشکیل گرد و خاک در برخی نقاط دور از انتظار نیست.

وی افزود: همچنین با توجه به نفوذ جریانات موسمی ناپایدار به بخش‌هایی از شرق و جنوب شرق استان، افزایش ابر و احتمال افزایش ناپایداری‌های جوی و وقوع رعد و برق طی ساعاتی از روز در این نواحی دور از انتظار نیست.

شفیع‌خدایی گفت: برای ۲۴ ساعت آینده آسمان استان کمی تا قسمتی ابری همراه با غبار محلی و مه صبحگاهی در برخی نقاط، و احتمال گرد و غبار در نقاط شمالی استان پیش‌بینی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در بعد از ظهر افزایش ابر و احتمال وقوع رعد و برق در نواحی مرتفع شرقی و جنوب شرقی استان بوشهر دور از انتظار نخواهد بود.

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر ادامه داد: طی این مدت جهت باد متغیر غالباً شمال غربی تا جنوب غربی با سرعت ۸ تا ۳۰ کیلومتر در ساعت گاهی تا ۳۶ کیلومتر در ساعت و
ارتفاع موج ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر از امشب در قسمت‌های شمالی و مرکزی خلیج فارس ۶۰ تا۱۲۰ سانتیمتر خواهد بود.

وی گفت: فردا زمان مد اول دریا ساعت دو و ۳۶ دقیقه بامداد، جزر اول ساعت هشت و ۲۴ دقیقه، مد دوم ساعت ۱۳ و ۲۵ و جزر دوم دریا در ساعت ۲۰ و دو دقیقه خواهد بود.

مدیر
تاریخ انتشار : ۰۸ مرد ۹۶        ساعت : ۱۱:۰۰

کد مطلب : 26661

لینک مطلب :

http://vahdatiyehnews.ir/?p=26661

برای چاپ صفحه اینجا کلیک کنید...

لزوم جبران خسارت آتش‌سوزی اسکله کنگان / لنج‌داران منتظر تحقق مصوبات

وحدتیه نیوز به نقل از مهر-  محسن صفایی: بر اثر وقوع آتش‌سوزی در اسکله بندر گنگان خسارت‌های بسیار زیادی به شناورهای مستقر در اسکله وارد شد. در این آتش‌سوزی ۱۲ قایق آسیب جدی دیدند که ۱۰ قایق دارای مجوز تفریحی، یک قایق دارای مجوز صیادی و یک قایق نیز بدون مجوز بوده است.

به دنبال وقوع این آتش‌سوزی، نشست کمیته مدیریت بحران در کنگان برگزار شد و مصوباتی داشت که انتظار می‌رود این مصوبات هرچه سریع‌تر به مرحله اجرا برسد.

طراحی ناقص سیستم اطفاء حریق در اسکله کنگان

فرماندار شهرستان کنگان در خصوص اجرای مصوبات آتش سوزی اسکله بندر کنگان اظهار داشت: خوشبختانه حداکثر مصوبات جلسه مدیریت بحران انجام شده است و اقدامات پیشگیرانه نیز توسط دستگاه های اجرایی در شهرستان کنگان در دستور کار قرار دارد.

عبدالنبی یوسفی با اشاره به حادثه آتش سوزی اخیر در اسکله بندر کنگان ابراز داشت: بعد از این اتفاق به دنبال بازگشت آرامش میان ملوانان، صیادان و مردم بوده‌ایم و مردم نیز همکاری بسیار مثبتی با ما داشته‌اند و امیدواریم مشکلات یکی پس از دیگری رفع شوند.

وی افزود: مطمئناً ضعف‌های زیادی در خصوص آتش‌سوزی در اسکله بندر کنگان وجود داشت که ابعاد حادثه اینقدر گسترده و پراکنده شد و مسلماً اگر سیستم آتش نشانی و تجهیزات بهتری داشتیم این اتفاقات رخ نمی‌داد.

یوسفی خاطرنشان کرد: هر کسی در این باره در انجام وظیفه خود کوتاهی کرده باشد بایستی پاسخگوی مردم بوده و هیچ قصوری بخشودنی نیست.

وی افزود: مردم نیز باید با رعایت موارد ایمنی از به‌وجود آمدن زمینه حوادث جلوگیری کنند و امیدواریم این اتفاق درس عبرتی برای همگان باشد.

فرماندار کنگان با بیان اینکه در مهار آتش سوزی اسکله کنگان ۱۵ دستگاه خودرو آتش نشانی دخیل بودند؛ ابراز داشت: در مهار آتش سوزی، مسئله زمان بسیار حیاتی است و اگر این امکانات در مجموعه اسکله و شهرستان وجود داشت این حادثه به راحتی و در ابعاد بسیار کوچکتر مهار می‌شد.

انجام مطالعه سیستم اطفاء حریق در اسکله

یوسفی وقوع انفجار در پمپ بنزین اسکله در زمان آتش سوزی را محتمل دانست و ابراز داشت: با توجه به نزدیک‌بودن پمپ بنزین به مراکز تجاری و مرکز شهر و در صورت رسیدن آتش به مخزن بنزین تبعات گسترده‌ای دامن‌گیر این اتفاق می‌شد که خوشبختانه با درایت آتش‌نشان‌ها این اتفاق رخ نداد.

فرماندار کنگان ابراز داشت: طبق مصوبات جلسه قبل خودرو آتش نشانی که از ۲ سال قبل در اداره بندر مرکز استان وجود داشت به شهرستان کنگان انتقال یافت و همچنین ۸ نیرو به اداره بندر کنگان افزوده شدند که هم اکنون در حال گذراندن دوره های آموزشی هستند.

وی افزود: ضعف در موتورخانه پمپاژ آب قابل پذیرش نیست و شرکتی که سیستم اطفاء حریق اسکله را طراحی کرده است بایستی جوابگو بوده و نسبت به تقویت آن اقدام کند. همچنین مطالعه سیستم اطفاء حریق در سرتاسر اسکله انجام شده است و امیدواریم با تقویت آن دیگر شاهد بروز چنین حوادثی نباشیم.

پرداخت سریع خسارت توسط بیمه

یوسفی با اشاره به وجود چند لاشه لنج سوخته در حوضچه اسکله کنگان افزود: امکان برخورد شناورهای دیگر با این لاشه‌ها وجود دارد و پاکسازی و لایروبی اسکله باید به سرعت انجام گیرد.

وی افزود: شناور آتش‌خوار به طور موقت در اسکله مستقر شده است و با کمک اداره بندر استان بوشهر به دنبال تهیه شناور آتش خوار برای مهمترین بندر تجاری استان بوشهر هستیم.

وی گفت: در گذشته مطالعاتی انجام شده و مصوباتی صورت گرفته بود که اگر امروز اجرایی شده بودند شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم و امیدواریم با اجرای مصوبات اخیر از حوادث آینده پیشگیری کنیم.

فرماندار کنگان با تقدیر از بیمه ایران ابراز داشت: سرعت بیمه ایران در پرداخت ۴۸ ساعته خسارت لنج‌های تحت پوشش که در این حادثه آسیب دیده بودند قابل تقدیر و مثال زدنی است و از سایر شرکت‌های بیمه‌ای نیز انتظار داریم خسارت‌های وارده را در اسرع وقت پرداخت کنند.

وی با اشاره به اهمیت جایگاه بیمه در چنین حوادثی گفت: مردم و همه اقشار جامعه باید به این باور برسند که بیمه هزینه نیست و یک سرمایه‌گذاری مطمئن برای آسودگی خیال و آرامش در زندگی همگان است.

یوسفی گفت: امیدواریم فرهنگ بیمه به عنوان یکی از مسائل مهم در زندگی مردم تقویت شود.

وی گفت: از اداره شیلات نیز انتظار داریم ساماندهی شناورها و قایق های بدون مجوز با این دیدگاه که رفاه مردم در نظر گفته شود را در اولویت کاری خود قرار دهد.

شناور آتش‌خوار در انتظار تامین بودجه

سرپرست جدید اداره بندر کنگان نیز  ابراز داشت : علت اصلی حادثه ایجاد جرقه و آتش سوزی در پمپ آب بنزینی موجود در یکی از شناورها بود که به مرور آتش به سایر شناورها سرایت کرد.

مهدی عمواحمدی افزود: شناور مذکور به مدت یک سال غیرفعال بوده و صاحبان آن برای جلوگیری از غرق شدن لنج در اسکله به صورت مداوم پمپ تخلیه آب را روشن گذاشته بودند.

وی افزود: تا پیش از این نیز استفاده از پمپ های بنزینی برای تخلیه آب مجاز نبود و از این پس نیز تدابیر سخت تری برای جلوگیری از این کار اتخاذ خواهیم کرد.

وی گفت: خودرو آتش نشانی به همراه نیروهای مورد نیاز اداره بندر بعد از روز حادثه در اسکله کنگان استقرار یافته اند.

عمو احمدی گفت: تاورها و پمپ‌های اطفاء حریق در اسکله نیز جوابگو نیست و این تاورها باید برد ۶۸ متری را پوشش دهند که نیاز به تقویت دارد.

وی افزود: مطالعات برای اجرای سیستم اطفاء حریق انجام شده است و پهنه اسکله برای تردد خودرو آتش نشانی کافی نیست به همین دلیل بایستی هایدرانت آتش‌نشانی و لاین کشی آب تا انتهای اسکله انجام گیرد.

وی افزود: همچنین آلودگی‌های مربوط به آتش سوزی اخیر بایستی از درون اسکله جمع آوری شود که این امر در دستور کار قرار دارد.

سرپرست اداره بندر کنگان گفت: با تمامی شرکت‌های بیمه‌ای که شناورهای مستقر دراسکله کنگان را تحت پوشش قرار داده‌اند مکاتبه انجام شده تا در اسرع وقت خسارات صیادان و تجار پرداخت شود.

وی گفت: شناور آتش خوار نیز تا زمان تامین بودجه مورد نیاز به طور موقت در اسکله کنگان مستقر شده است.

نابودی ۱۲ قایق صیادی و تفریحی

رئیس اداره شیلات شهرستان کنگان گفت: با توجه به اینکه قایق‌های صیادی تحت نظارت اداره شیلات هستند از همان لحظات اولیه لیستی از قایق‌های صیادی تهیه شد که در این بین ۱۲ قایق آسیب جدی دیدند که ۱۰ قایق دارای مجوز تفریحی، یک قایق دارای مجوز صیادی و یک قایق نیز بدون مجوز بوده است.

علیرضا مکاریان گفت: قایق‌های بدون مجوز و بدون هویت تا پایان ماه جاری ساماندهی و تبدیل وضعیت خواهند شد. همچنین از این تعداد ۳۰ درصد از قایق ها مجوز صیادی اخذ خواهند کرد.

وی ابراز داشت: بعد از وقوع حادثه تیمی از بخش HSE شرکت نفت استان برای جانمایی مجدد پمپ بنزین اسکله بندر کنگان اعزام شدند که پس از انجام بررسی های لازم تصمیم بر این شد که جایگاه سوخت در ضلع غربی اسکله از سمت پارک ساحلی مستقر شود.

لاشه لنج‌های غرق شده خطر بزرگی برای سایر شناورها است 

عضو هیات مدیره شورای لنجداران کنگان نیز اظهار داشت : متاسفانه بیمه‌ها با قیمت واقعی، شناور را بیمه نمی‌کنند و این امر برای لنجداران بسیار گران تمام می شود.

جمیل محیسن گفت: انتظار داریم شرکت های بیمه ای میزان فرانشیز را کاهش دهند.

وی با تقدیر از بیمه ایران به جهت تسریع در پرداخت خسارت یکی از شناورها، گفت: امیدواریم سایر شرکت های بیمه ای نیز پرداخت خسارت به لنجداران را تسریع بخشند.

وی گفت: حذف لاشه شناورها خصوصاً شناوری که در مرکز حوضچه غرق شده است از ضروریات فعلی اسکله به شمار می رود؛ چون با برخورد هر شناور و لنج دیگری با آن باید انتظار وقوع حادثه دیگری داشت.

پرداخت ۲۵۰ میلیارد ریال خسارت به کنگانی‌ها 

مدیرکل بیمه ایران استان بوشهر نیز اظهار داشت: دستور صریح مدیرعامل بیمه ایران پس از حادثه آتش سوزی در اسکله کنگان؛ پرداخت خسارت در سریع‌ترین زمان به لنجداران بود.

سید یحیی موسوی گفت: ۴۸ ساعت پس از تحویل مدارک توسط آقای احمدی از افرادی که در این حادثه خسارت دیده بود، اعتبار مورد نظر جهت پرداخت تامین شد.

وی افزود: توصیه ما به صاحبان شناورها این است که سرمایه و لنجی را که به زحمت به دست آورده اید و مانند فرزند خود دوستش دارید؛ بیشتر مورد توجه قرار دهید و با بیمه کردن آن آسایش خود را تامین کنید.

موسوی با ابراز تاسف از حادثه آتش سوزی اسکله کنگان گفت: بسیار خرسندم که تعداد زیادی از لنج های خسارت دیده بیمه بوده‌اند و امیدواریم مسئولین استانی حساسیت بیشتری در بحث بیمه به خرج دهند.

وی با اشاره به جمله معروف «حادثه خبر نمی‌کند» اذعان داشت: بیمه ایران در سال گذشته در شهرستان کنگان قریب به ۲۵۰ میلیارد ریال پرداخت خسارت داشته است و این امر نشان دهنده لزوم فرهنگ سازی در خصوص بیمه و انتقال آن به مردم است.

مدیر

تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به وحدتیه نیوز می باشد.